‘Yatırımcı sayısının artmasında enflasyon itici güç oldu’

‘Yatırımcı sayısının artmasında enflasyon itici güç oldu’

Yatırım hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co, yeni finansal teknoloji girişimi Piapiri’yi düzenlediği basın toplantısı ile duyurdu.

Mobil olarak kullanıcılara sunulan yeni uygulama ile ilgili konuşan ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mahmut Ünlü, nitelikli yatırımcılara sundukları hizmetleri herkese ulaştırmayı hedeflediklerini kaydederek, yatırımcıların kulaktan dolma bilgiler ile yatırım yapmasını engellemek istediklerini ifade etti.

Uygulamanın isminin Piyasanın Piri’nden geldiğini kaydeden Ünlü, “Finansal yatırımları demokratikleştirme peşindeyiz. Bu kapsamda sadece nitelikli yatırımcı değil uygulamayı kullanan herkes bütün finansal ürünlere ve bilgilere erişebilecek. Bazı yatırımcılar sosyal medyadan kulaktan dolma bilgilerle yatırım yapıyor, bunun önüne geçmek istiyoruz” dedi.

‘YATIRIMCI SAYISINDAKİ ARTIŞTA ENFLASYON İTİCİ GÜÇ OLDU’

Son dönemde Borsa İstanbul’da artan yatırımcı sayısına ilişkin de konuşan Ünlü, “Türkiye’de süreklilik arz eden bir yatırım şekli yoktu. 2018’e kadarki dönemde Türkiye’deki tasarrufların yüzde 92’si mevduatta değerlendiriliyordu. Getirilerini enflasyon karşısında korumak isteyen bireysel yatırımcılar burada borsaya yöneldi. Ben bunu çok sağlıklı görüyorum” dedi.

Önemli olanın yatırımcıları doğru bilgilendirmek olduğunu ifade eden Ünlü, “Fonlarda da ciddi büyüme oldu. Biz bilgiye dayalı yatırım tavsiye ediyoruz. Bilgiyle yatırım yaptığınız zaman kaybınız daha az olur” şeklinde konuştu.

‘HER PİYASADA ÇALKANTI OLUR AMA ŞEKLİ ÖNEMLİ’

Yakın zamanda model portföy şeklinde fon tavsiyesinde de bulunacaklarını aktaran ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mahmut Ünlü, son dönemde Borsa İstanbul’da görülen hareketlere ilişkin, “Her piyasada çalkantı olur ama şekli önemli, yatırımcıları korumak bir numaralı hedefimiz” dedi.

Riskin arttığı dönemlerde bazı önlemler aldıklarını vurgulayan Ünlü, “Müşterileri yönlendirme açısından uluslararası yatırım kuruluşu bakış açısıyla bakıyoruz. Bu tip dönemlerde kurumumuz koruyucu bazı düzenlemeler yaptı” ifadelerini kullandı.

Ünlü, Yatırım Bankası lisansı alma konusunda sürecin devam ettiğini, burada uzun ve orta vade hedeflerinin olduğunu da söyledi.

Kripto para piyasasına ilişkin de görüşlerini paylaşan Ünlü, “Uzun vadede rezerv para sahipleri, kripto paraların rezerv konumuna ulaşmasına izin vermeyecektir”şeklinde konuştu.

ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mahmut Ünlü (ortada)

‘BÜYÜK ÖLÇEKLİ HALKA ARZ İÇİN ŞİRKET DEĞERLERİ ARTMALI’

Ünlü, Türkiye’de yabancı yatırımcının ilgi göstereceği büyük ölçekli halka arzların sayısının artması için değerlemelerin yükselmesi gerektiğini, bunun ise iki yılı bulabileceğini ifade etti.

Türkiye’de büyük ölçekli halka arz ve yurtdışı kaynaklı birleşme ve satın alma işlemlerinin 2016’daki darbe girişimi sonrasında keskin şekilde azaldığını söyleyen Ünlü, “Borsa çarpanları son günlerde yükselmiş olsa da hâlâ düşük. İş sahipleri ancak çarpanlar artınca halka arz yapmak isteyeceklerdir. İki yıl içinde tekrar böyle noktalara geleceğimizi düşünüyorum” dedi.

‘MİLYONLARA ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ’

Mahmut Ünlü, Türkiye’deki yatırımların sermaye piyasası ürünlerine daha yaygın ve kalıcı olarak yönelirse, Piapiri ile gelecek 5 yılda milyonlarla ifade edilen yatırımcı sayısına ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

Piapiri’ye ilişkin ayrıntıları aktaran ÜNLÜ Menkul Genel Müdürü Gamze Akgüney de herhangi bir açılış veya hesap işletim ücreti bulunmadığını belirterek, “Bu platformda geniş ürün gamı ve kişiselleştirmenin yanında yatırımcılarımızın tercih edeceği ücretsiz anlık borsa verileri de var. Ayrıca Tefas fonlarının tüm detaylarına da ulaşılabiliyor” dedi.

Akgüney, Piapiri’nin diğer uygulamalardan farkının, geniş ürün gamı olduğunu vurgulayarak, sadece sermaye piyasası ürünlerini değil, türev ürünler ve hazine işlemlerini de kapsadıklarını, yatırımcıları analiz, rapor ve bildirimlerle destekleyeceklerini ifade etti.

YORUMLAR YAZ