Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Mayıs Ayı Raporunu Açıkladı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Mayıs Ayı Raporunu Açıkladı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), inşaat ve ilgili imalat ve hizmet sektörlerinde her ay merakla beklenen mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri gösteren Mayıs 2022 “Hazır Beton Endeksi” raporunu yayınladı.

Geçen ay uygulamaya konulan konut destek paketinin ardından piyasa katılımcıları arasında güven arttı ancak bunun henüz beklentilere ve aktiviteye yansımadığı görülüyor. Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), Türkiye’nin inşaat ve hizmet sektörlerinin mevcut durumunu ayrıca beklenen gelişimini ortaya koyan Hazır Beton Endeksi’ni aylık olarak yayınlamaktadır. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan, inşaatta da kullanılan, üretimden kısa bir süre sonra stoğu kalmayan hazır betonla ilgili endeks, büyüme oranını ortaya koyan en önemli göstergelerden biri.

Mayıs ayında, güven endeksi hariç diğer tüm göstergeler bir yıl öncesine göre düştü. Aktivite, Nisan ayında yükselmeye devam edebilecek gibi görünmüyor. Özellikle, beklenen seviyelerdeki düşüş, aktivitedeki düşüşten daha büyüktü. Geçen ay uygulamaya konulan konut destek paketinin ardından piyasa katılımcıları arasında güven arttı ancak bunun henüz beklentilere ve aktiviteye yansımadığı görülüyor. THBB, her ay merakla beklenen Mayıs 2022 Hazır Beton Endeksi raporunu yayınladı. Rapor, eşiğin üzerindeki faaliyetlerin son üç ayda tekrar düştüğünü ve Mayıs ayında eşiğin altına düştüğünü gösterdi. Sınırda hareket eden güven endeksi Mayıs’ta yükseldi ve eşiğin üzerinde. Öte yandan, beklentiler endeksi halen beklenen düzeyden uzaktır. Bileşik beton endeksi, faaliyet daralmasıyla sınırlı da olsa düşüş eğilimi gösterdi.

YORUMLAR YAZ