Türkiye Hazır Beton Birliği 2021 Yılı Hazır Beton Sektör Raporunu Yayımladı

Türkiye Hazır Beton Birliği 2021 Yılı Hazır Beton Sektör Raporunu Yayımladı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), 2021 yılında ülkemiz ekonomisine önemli katkı sağlayacak hazır beton sektörünün bilimsel analizini yaptığı Hazır Beton Sanayi Raporu’nu yayınladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Merkez Bankası, Türkiye Ticaret Odası ve Borsalar Birliği (TOBB) verileri ile THBB üyeleri, imalatçıları ve tedarikçileri (THBB hariç) tarafından sağlanan bilgilere dayanılarak hazırlanmıştır. Türkiye ekonomisinin bir analizini içerir. Detaylı analiz, değerlendirme ve tahmin, inşaat sektörü ve hazır beton sektöründe açıklandı. Raporda, inşaat ve inşaat sektörüne hizmet eden diğer sektörlerde sürdürülebilir büyümenin ancak entegre bir kalkınma modeli ile sağlanabileceğine dikkat çekilmekte ve İnşaat Sektörü Strateji Belgesi’nin bir an önce geliştirilip uygulanması gereği vurgulanmaktadır. Türkiye, hazır beton üretiminde Avrupa lideri konumunu koruyor.

THBB, 34 yıldır kalite, çevre, sürdürülebilirlik ve iş güvenliği uygulamalarıyla Türk standartlarında beton üretmek ve betonun inşaatlarda doğru uygulanmasını sağlamak için çalışıyor. 2020 yılı resmi rakamları, hazır beton sektörünün 24 milyar lirayı aşan cirosu, 33.000’den fazla çalışanı ve yıllık 95 milyon metreküp üretimiyle Türkiye ekonomisi ve inşaat sektöründe çok önemli bir rol oynadığını gösteriyor. 2009 yılından bu yana ülkemiz hazır beton üretiminde Avrupa lideridir. Sektörümüz inşaat sektörüne ve dolayısıyla ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Hazır beton sektörünün inşaat sektörünün en temel kolu olduğu görülmektedir. 2020’de Türkiye, virüsün ekonomik etkisinden hızla kurtulduktan sonra 2021’de korkunç bir performans gösterdi.

YORUMLAR YAZ