Türk Telekom CEO’su: “TT Ventures ile girişimleri dünyaya açan bir köprü olacağız”

Türk Telekom CEO’su: “TT Ventures ile girişimleri dünyaya açan bir köprü olacağız”

Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Ümit Önal, “Kurumsal girişim sermayesi şirketimiz TT Ventures ile yerli teknoloji girişimlerine yatırım yaparak onlarla iş birlikleri geliştiriyor ve onların potansiyelini küresel arenada göstermeyi amaçlıyoruz. Bu motivasyonla San Francisco’da açtığımız TT Ventures Ofisi ile girişimleri dünyaya bağlayan bir köprü olacağız.” ifadelerini kullandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, bu yıl 5-8 Ocak’ta Las Vegas’ta gerçekleştirilen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES’in odağında yapay zekâdan sürdürülebilirliğe, otonom araçlardan enerji yönetimine, dijital sağlıktan akıllı şehirlere kadar birçok konu yer alırken, girişimcilik de öne çıkan başlıklardan biri oldu.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, CES’te girişimler için ayrılan alanda, TT Ventures PİLOT mezunlarıyla bir araya geldi. Önal, dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES’te girişimcilik ekosistemini büyütmeye yönelik hedeflerini paylaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom CEO’su Önal, dünya sahnesine Türk markaları çıkarmanın ancak Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin güçlenmesiyle mümkün olacağını, teknolojide dışa bağımlılığı azaltacak her tür çalışmayı milli görev olarak gördüklerini belirtti.

Önal, TT Ventures çatısı altındaki kurumsal girişim hızlandırma programları PİLOT ile girişimlere doğru büyümenin ve değer yaratmanın kapılarını açtıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

‘Kurumsal girişim sermayesi şirketimiz TT Ventures ile yerli teknoloji girişimlerine yatırım yaparak onlarla iş birlikleri geliştiriyor ve onların potansiyelini küresel arenada göstermeyi amaçlıyoruz. Bu motivasyonla San Francisco’da açtığımız TT Ventures Ofisi ile girişimleri dünyaya bağlayan bir köprü olmayı hedefliyoruz. Böylece ülkemizden çıkan değerli fikirleri, teknoloji ve inovasyonun kalbinin attığı Silikon Vadisi üzerinden dünyaya açıp, dünyadaki yenilikçi fikirleri ise ülkemize taşıyarak buradaki ekosistemi güçlendireceğiz.”

Asya’dan Avrupa’ya, Kuzey Amerika’dan Güney Amerika’ya kadar neredeyse tüm ülkelerde faaliyet gösteren PİLOT mezunlarının yerel ve global olmak üzere çeşitli yatırımcılardan aldıkları toplam yatırım tutarının 20 milyon dolara yaklaştığını belirten Önal, “Bu girişimlerden 3’ünün yatırımcıları ABD menşeili, çocuklar için beyin egzersizi uygulaması sunan MentalUP, şarj istasyonu çözümü sunan girişimimiz Bluedot ve kısa film izleme mobil uygulaması Cineshort.” ifadelerini kullandı.

Önal, CES’te bu yıl girişimcilik konusunun çok güçlü şekilde ele alındığını aktararak, “Bu yıl CES’e katılan PİLOT mezunu, online ebeveyn ve yetişkin danışmanlık platformu Kidolog, filolar için dinamik rota yönetimi çözümü Optiyol, yapay zekâ tabanlı desen ve doku üretim yazılımı şirketi MYTH.AI, elektrikli araçlar için enerji transfer çözümü Car4Future, toplama ve teslimat süreçlerini otonomize eden online market çözümü Speedy Market ile bir araya gelmekten mutluluk duydum. Dünyaya açılmaya hazırlanan girişimlerimizin her zaman yanındayız, onlara gönülden başarılar diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

– Girişimcilik ekosistemi TT Ventures ile güçleniyor

Bugüne kadar PİLOT’tan mezun olan 104 girişime toplamda yaklaşık 30 milyon TL nakit destek verirken, girişimlerin 2022 yılı sonunda sağladıkları istihdam 2 bine yaklaştı.

Bugüne kadar PİLOT mezunlarından 45’i çeşitli yatırımcılardan yatırım alarak proje ve fikirlerini geliştirme fırsatı yakaladı.

2022 sonunda, TT Ventures’ın esnek yatırım modelleriyle daha çok girişime ulaşmasını mümkün kılacak “TT Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu” hayata geçirildi. Bu fon ile büyüme potansiyeli yüksek, teknoloji odaklı girişimlere yatırım yapılması, fonun yatırımcılarına da stratejik ve finansal fayda sağlanması amaçlanıyor.

TT Ventures ile bugüne kadar sağlık, enerji, eğitim, yapay zekâ ve telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren 13 şirkete yatırım yapıldı.

YORUMLAR YAZ