TK Elevator Avrupa Fabrikalarında %100 Yeşil Enerjiye Geçti

TK Elevator Avrupa Fabrikalarında %100 Yeşil Enerjiye Geçti

2050 yılına kadar net sıfır emisyon hedefiyle TK Elevator, düşük karbonlu bir gelecek için kararlı bir şekilde çabalıyor. TK Elevator, 2030 yılına kadar doğrudan emisyonları azaltmaya ve tüm operasyonlarında %100 yenilenebilir enerji kullanmaya bir adım daha yaklaşıyor. Bu yıl şimdiye kadar şirketin Avrupa’daki asansör ve yürüyen merdiven üretim tesislerinde sadece yeşil enerji kullanıldı. TK Elevator CEO’su Artuğ Özeren, Avrupa’da alınan bu güçlü yeşil önlemlerden gurur ve mutluluk duyduklarını belirterek, şirket olarak karbon salınımını ‘net sıfır’a indirmek için 2050 yılına kadar kararlılıkla çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladı. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne emin adımlarla ilerleyen TK Elevator, bu kapsamda üretim faaliyetlerinde önemli bir adım daha atmıştır. Bu yıldan bu yana şirketin İspanya ve Almanya’daki asansör ve yürüyen merdiven üretim tesislerinde %100 yeşil enerji kullanıldı.

Bu karar, asansörlerden yürüyen merdivenlere, yürüyen yollardan diğer yenilikçi ürünlere kadar her şeyin üretimini doğrudan etkileyerek TK Elevator’ı doğrudan emisyonları azaltma ve tüm ürünlerinde %100 yenilenebilir enerji kullanma hedefine yaklaştırıyor. Ayrıca şirketin Avrupa’daki asansör ve yürüyen merdiven operasyonlarındaki yeşil enerji payını %50’ye çıkarmıştır.

TK Elevator Türkiye CEO’su Artuğ Özeren, TK Elevator’ün çalışmalarıyla küresel ısınmayla mücadeleye katkıda bulunmaya kararlı olduğunu belirterek, “Firmamız düşük karbonlu bir gelecek için çalışmaya devam edecek. İstikrarlı iklim koruma planımız; Filomuzun hibrit ve elektrikli araçlarla yenilenmesi, sürdürülebilir malzeme tedariği ve döngüsel ekonomi ilkelerinin her alanda uygulanması gibi girişimlerin yanı sıra Türkiye’nin desteğiyle başlatılan “Sıfır Emisyon Girişimi” ne de katılıyoruz. Birleşmiş Milletler Yarışı” kampanyasını yürütürken şirket olarak 2050 yılına kadar karbon emisyonlarımızı “net sıfır”a indirmeyi hedefliyoruz. Küresel ısınmayı 1,5°C azaltmayı hedefleyen “Business Action for 1.5°C” girişimini de destekliyoruz. Avrupa’da başlayan enerji girişimi, her düzeyde doğrudan emisyonları azaltma hedefimize ulaşmak için attığımız somut adımlardan sadece biri.” dedi.