Suudi Arabistan ve Güney Kore Şirketleri arasında 30 milyar dolar değerinde anlaşma!

Suudi Arabistan ve Güney Kore Şirketleri arasında 30 milyar dolar değerinde anlaşma!

Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid al-Falih’in yaptığı açıklamaya göre, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın, Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk-yeol ile görüşme amacıyla ülkeye ziyareti sırasında, Suudi Arabistan ile Güney Koreli şirketler arasında toplamda 30 milyar dolar değerinde anlaşmalar imzalandı.

Güney Kore Endüstri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, aralarında Samsung ve POSCO Holdings’in de bulunduğu şirketler, Suudi mevkidaşlarıyla enerji, demiryolu, kimyasal, ilaç ve oyun sektörlerinde yirminin üzerinde anlaşma imzaladı.

Korea Electric Power ve dört diğer Koreli şirket, Suudi Kamu Yatırım Fonu ile bir hidrojen ve amonyak üretim tesisi inşa etmek ve işletmek üzere mutabakat anlaşması imzaladı. 2025 ile 2029 arasında inşa edilecek ve 20 yıl boyunca işletileceği bildirilen tesis, Korea Electric Power’dan duyurulduğuna göre, yılda 1,2 milyon ton yeşil hidrojen ve amonyak üretecek. Projenin 6,5 milyar dolar değerinde olacağı bildiriliyor.

NEOM’a Güney Kore yatırımı

Hyundai Rotem ile Suudi Arabistan arasında yapılan mutabakat anlaşmasına göre ise, Suudi Arabistan’ın 500 milyar dolar değerinde olacak NEOM ekonomik bölgesinde, bir demiryolu projesinde işbirliği yapılacak. Projenin değeri ise henüz açıklanmadı.

Bunlara ek olarak, en büyük hissedarı Saudi ARAMCO olan S-Oil, yüksek değerli petrokimyasal ürünler üretmek amacıyla, Güney Kore’nin Ulsan şehrindeki fabrikasına 7 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

Ayrıca anlaşmalara göre Saudi Venture Capital Company yedi özel fon oluşturacak.

YORUMLAR YAZ