Soma Çimento’dan Sektöründe Bir İlk: Tohum Topu Projesi

Soma Çimento’dan Sektöründe Bir İlk: Tohum Topu Projesi

Soma Çimento sektörde bir ilke imza attı. Tohum Topu Projesi, küresel ısınmayla mücadele için ormanların genişletilmesine yardımcı oluyor. Soma Çimento Genel Müdürü Musa Keşaplı, “Ekim yapılması gereken alanlarda her yıl 50 bin tohum yumağı toprakla temas ediyor.

Soma Çimento, küresel ısınma ve orman yangınlarının arttığı dönemlerde, sektöründe bir ilke imza atarak hayata geçirdiği Tohum Topu Projesi ile ormanlarımızın çoğalmasına katkı sağlayacak. Soma Çimento müşterileri ürün ambalajı üzerindeki karekodu okurlarsa sedir ve Kore çamı topları drone’larla doğaya atılıyor. Şirketin hedefi, önce 50.000 tohum topunu doğayla birleştirerek doğal yaşama katkıda bulunmaktır.

Bu projenin ayırt edici özelliği, engebeli ve ulaşılması zor alanlara fidan dikmenin zorluğunu çözmesidir. Dijital çağın olanaklarından yararlanan Soma Çimento, drone’larla bu sorunu çözmek için Ecording ile ortaklık kurdu. Soma Çimento Genel Müdürü Musa Keşaplı, 2018 yılından bu yana Soma ve çevresinde ülke ekonomisine istihdam ve katma değer sağladıklarını, doğaya da sorumluluklarının olduğunu belirterek, “Proje, habitata uygun ağaç türlerini seçip tohum toplamaya hazırlayarak da istihdam yaratıyor. Bu proje üzerinde çalışmak istiyoruz ve 2021’den başlayarak bir sürdürülebilirlik vizyonu geliştirdik ve bu vizyonu önümüzdeki birkaç yıl içinde daha da genişlettik. ” dedi.

YORUMLAR YAZ