Şişecam’dan İkinci Buzlu Cam Hattı Yatırımı

Şişecam’dan İkinci Buzlu Cam Hattı Yatırımı

Şişecam, cam sektörünün kurucusu olarak Türk cam sektörünün büyümesine, ihracatına ve gelişmesine katkıda bulunarak yatırımlarına devam ediyor.

Düzcam sektöründe Türkiye’de 4 farklı lokasyonda faaliyet gösteren Şişecam, 8 adet düzcam ve 1 adet buzlu cam üretim hattına sahip olup, işletme sermayesi dahil yaklaşık 3,4 milyar TL (185 milyon Euro) yatırım yapmıştır ve yeni Düzcam üretim hattı üretmektedir. Mersin’de aynı araziye fırın ve işleme hatlarının kurulacağı ikinci bir buzlu cam üretim hattı yapılacak. Şişecam, bu sıfırdan yatırımla sadece enerji camı pazarının büyümesine katkı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda sektördeki olası arz açığını da kapatmayı hedefliyor. Ayrıca Şişecam, hızla büyüyen Türkiye enerji camı pazarındaki liderliğini pekiştirmeyi, ihracat fırsatlarını değerlendirmeyi ve rekabetçi konumunu daha da güçlendirmeyi hedeflemektedir.

Cam ve kimya sektöründe küresel bir oyuncu olan Şişecam, Türkiye’de buzlu cam üreten, mimari buzlu cam ve enerji camı faaliyetleri alanlarına girdi sağlayan tek fabrika olarak yatırımlarına bir yenisini daha ekleyerek Türkiye’ye değer katıyor. Şişecam’ın Türkiye’de 4 farklı lokasyonda işletme sermayesi dahil yaklaşık 3,4 milyar TL (185 milyon euro) yatırımla 8 adet düzcam ve 1 adet buzlu cam üretim hattı, 600 ton buzlu cam fırını bulunmaktadır. Tarsus OSB’de büyük kapasiteli enerji camı işleme hattı inşa ediliyor. Şişecam, yeni yatırımla enerji camı sektöründe olası arz açığını kapatmayı ve ihracat fırsatlarından yararlanarak ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman, Türk cam sektörünün kurucusu Şişecam’ın tüm paydaşları için sürdürülebilir değer yaratmaya yönelik yatırımlara devam edeceğini, girdi sağladığı sektörün büyümesini ve ihracatını destekleyeceğini söyledi. Prof. Dr. Ahmet Kırman, “Şişecam, 87 yıllık tarihinde olduğu gibi istisnai durumlarda da Türkiye için değer yaratmaya devam ediyor. Yeni yatırım girişimleriyle güçlü küresel hedeflerimize doğru ilerliyoruz. Sürdürülebilir büyüme üzerine farklı faaliyet alanlarında uyum içindedir. Bunu yaparken dünya trendlerini ve yeni yatırım fırsatlarını yakından takip ediyoruz. Öncelikli alanımız da ülkemizin cam ihtiyacını en verimli şekilde karşılamak ve için değer yaratmaktır. Ekonomimiz dünyada ve Türkiye’de hızla büyüyen güneş enerjisi sektörünün sunduğu fırsatlardan yararlanarak Mersin’de yeni bir buzlu cam üretim ve işleme hattı yatırımı yapma kararı verdik.” diyerek sözlerini bitirdi.

YORUMLAR YAZ