Şişecam 2022 Yılı Ocak-Mart Döneminde 1.2 Milyar Yatırım Gerçekleştirdi

Şişecam 2022 Yılı Ocak-Mart Döneminde 1.2 Milyar Yatırım Gerçekleştirdi

Şişecam, dört kıtada 14 ülkede üretim faaliyetleri, 150’den fazla ülkede satışları bulunan ve Ocak-Mart 2022 döneminde 17 milyar TL kombine net satışı olan küresel bir şirkettir. Aynı dönemde Şişecam’ın toplam satışlarının yüzde 66’sını yurt dışı satışlar oluştururken, şirketin bu yılın ilk çeyreğinde toplam yatırımı 1,2 milyar TL, ihracatı ise 240 milyon dolar oldu.

Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici, “2022 yılının ilk çeyreğinde Şişecam, dünya çapında ekonomik ve jeopolitik risklerin, yüksek enflasyonun ve tedarik zincirine ilişkin sorunların hakim olduğu bir belirsizlik ortamına rağmen büyüme yolculuğuna devam etti. Kararlı yatırım kararları ve dönüşüm Önümüzdeki dönemde de faaliyetlerimizi yönetmeye, iş süreç ve planlarımızda gerekli güncellemeleri yapmaya ve tüm paydaşlarımız için değer yaratmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Şişecam’ın Ocak-Mart 2022 döneminde konsolide net satışları 17 milyar TL olurken, yurt dışı satışları (Türkiye ihracatı ve yurt dışı üretim satışları toplamı) konsolide satışların %66’sını oluşturdu. İlk çeyrekte 1,4 milyon ton cam üretimi yapan Şişecam, bu dönemde 1,2 milyon ton soda külü ve yaklaşık 1 milyon ton endüstriyel hammadde üretti. Şişecam, esnek uygulamaları ve köklü yönetim tecrübesiyle, küresel ekonomik ve jeopolitik belirsizlik ortamında geçen yılın aynı dönemine göre daha güçlü bir ilk çeyrek finansal performans sergilemeyi başardı. Şişecam, 2022 başlarında İtalya’da büyük bir satın alma gerçekleştirdi. Küresel tedarik zincirlerindeki aksamalardan kaynaklanabilecek riskleri yönetmek ve yatırımlarının sürdürülebilirliğini garanti altına almak için dünyanın önde gelen refrakter malzeme üreticilerinden İtalyan Refel firmasını bünyesine kattı.

YORUMLAR YAZ