Sigma Elektrik’ten Yerli ve Milli Üretimler

Sigma Elektrik’ten Yerli ve Milli Üretimler

Türkiye alçak gerilim şalter sektörünün bilinen bir markası olan Sigma Elektrik, Türkiye’nin sektördeki dışa bağımlılığını azaltırken aynı zamanda yerli ve yerli üretimiyle de sektördeki ithal markaların hakimiyetini kırmıştır.

Güçlü Ar-Ge ve Ür-Ge ile sektörde öne çıkan şirket, portföyüne her yıl en az bir yeni ürün eklemekte ve 87 ülkeye ihracat yaparak Türkiye ekonomisine döviz girişi sağlamaktadır. Cirosunun %40’ını ihracattan elde eden şirket, 2022 yılında yeni fabrikasında üretime devam ederek sektördeki yerli verimliliği daha da artırmayı hedefliyor. 2022 yılına kadar ihracat yaptığı ülke sayısını 100’e, ciro payını %50’ye çıkarmayı hedefleyen şirket, cari işlemler dengesine katkısını da artırmayı hedefliyor. Sigma Elektrik, Türkiye’de yerli alçak gerilim sektöründe lider bir marka olup, Ar-Ge araştırmalarına dayanarak hayat kurtaran yenilikçi ürünler geliştirmekte ve bu sektörün Türkiye’deki gelişiminin itici gücü olmaktadır.

Her yıl en az bir Ar-Ge yeni ürününü piyasaya sürmeyi hedefleyen firma, Ar-Ge ekibinin ürettiği yerli ve yerli ürünler, ithal markaların sahadaki payını azaltıyor. İhracatını her yıl en az %20 oranında büyüten Sigma, ürettiği ürünlerle sektöre olan dışa bağımlılığı en aza indirmekte ve her yıl ülkenin döviz girişine katkı sağlamaktadır. Güçlü Ar-Ge personeli ve Ar-Ge araştırmalarının yanı sıra ait olduğu grubun üretim kapasitesi ve bilgi birikimi ile sektöre öncülük ederken rakiplerinden sıyrılmaktadır. Sigma, 87 ülkeye ihracat yapmakta ve cirosunun %40’ını ihracattan elde etmekte, bu da sektörün cari dengesinin korunmasına yardımcı olmaktadır. 2022 yılına kadar ihracat yapan ülke sayısını 100’e çıkararak ciro payını %50’ye çıkarmayı hedefleyen şirket, cari işlemler dengesine katkısını da artırmayı planlıyor.

Sigma Elektrik Genel Müdürü Murat Akgül, “Sigma Elektrik olarak ilk günden itibaren yatırımlarımızı artırarak insanımızı ve sektörümüzü ön plana çıkarmaya kararlıyız. ve Ür-Ge yatırımları ile günümüz endüstri standardında lider firmalardan biri olmayı başardık. Yabancı markaların pazar payını yönlendiriyoruz ve güçlü bir rakip olarak büyük bir pay alıyoruz. Bu nedenle Türkiye Alçak Gerilim standartları şalt sektörü global şirketler tarafından değil, gücünü ve kaynaklarını kendi topraklarından alan bizim gibi yerli şirketler tarafından belirlenmektedir. Otomatik sigortalar, devre kesiciler, kaçak akım koruma şalterleri, yük izolasyonu konusundaki uzmanlığımız ile Şalterler ve NH sigortalar için, yerlileşme oranını daha da artıracağız. Ayrıca yeni fabrikamızla ihracat yaptığımız ülke sayısını 87’den 100’e, ihracatın ciromuzdaki payını ise yüzde 40’tan yüzde 50’ye çıkaracağız” dedi.