Piyasalarda Tüketici Güven Endeksi ve Hazine İhaleleri İzlenecek!

Piyasalarda Tüketici Güven Endeksi ve Hazine İhaleleri İzlenecek!

Yurt içinde tüketici güven endeksi ve Hazine ihalelerinin takip edileceği yeni günde, yurt dışında ABD’de Philadelphia ve Richmond’dan gelecek bölgesel endeksler izlenecek.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın terör ve PKK gibi terör örgütleriyle mücadele konusunda terör yasalarını sıkılaştırması ve Türkiye dahil NATO ile işbirliğini artırması gerektiğini ifade etti.

ABD’den Türkiye’nin hava operasyonu ve Karkamış’a düzenlenen roket saldırısıyla ilgili açıklama geldi. Savunma Bakanlığı, bu tür eylemlerin IŞİD’e karşı mücadeleyi sürdürmek ve örgütün bir daha asla dirilemeyeceğinden emin olmak gibi ortak hedefleri tehdit ettiğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Rusya’nın Ukrayna’daki enerji tesislerine yönelik yıkıcı saldırıları ve yaklaşan kış ayları nedeniyle Ukrayna’daki milyonlarca kişinin yaşamının tehdit altında olduğu konusunda uyardı.

ABD’nin, dünya çapında işlenen savaş suçlarını inceleyen özel temsilcisi Beth Van Schaack, Ukrayna güçlerine yönelik yargısız infaz iddialarını da mercek altına aldıklarını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Politika Yapıcısı Üyesi Mario Centeno, ECB’nin bir sonraki faiz artırımının 75 baz puanın altında olması için “birçok koşul” olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Politika Yapıcısı Üyesi Francois Villeroy de Galhau, enflasyonun Fransa ve Avrupa’da gelecek yılın ilk yarısında zirveye ulaşması gerektiğini söyledi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ekonomiyi canlı tutarken yüksek enflasyonu düşürmeye yardımcı olacak politika eylemlerinde ince ayar yaptığı için gelecek aydan itibaren daha küçük faiz artırımlarına geçebileceğini söyledi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonun soğumaması halinde gecelik hedef oranını yüzde 5’in üzerine çıkarabileceğini söyledi. Daly, Aralık toplantısında birçok seçeneğin masada olduğunu belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından ortaklaşa hazırlanan tüketici güven endeksi açıklanacak. Endeks en son yüzde 5,3 artışla 76,2 seviyesine ulaştı (10.00).

TÜİK ayrıca işgücü girdi endeksleri ile yapı izin istatistikleri raporlarını yayımlayacak (10.00). 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Savunma Bakanlığının 2023 yılı bütçesi ele alınacak (10.00).

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Yusufeli Barajı ve HES’in açılışına katılacak (13.00).

TBMM Genel Kurulunda, Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine devam edilecek (15.00).

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fas’ta düzenlenen BM Medeniyetler İttifakı 9. Küresel Forumu’na ve BM Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu Bakanları Toplantısı’na katılacak.

Hazine, 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ile 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvili yeniden satışa sunacak.

Avrupa’da günün ilk verisi İngiltere’nin bütçe rakamları olacak (10.00).

Avustralya Merkez Bankası(RBA) Başkanı Philip Lowe, 2022 Yıllık CEDA toplantısında konuşacak (10.00). 

Euro Bölgesi ve İtalya’nın ödemeler dengesi verileri aynı saatte ekranlara düşecek (12.00). 

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Politika Yapıcı Üyesi Robert Holzmann, Avusturya Merkez Bankası’nın altı aylık Finansal İstikrar Raporu’nun sunumunu yapacak (12.00).

Avrupa Merkez Bankası(ECB) politika yapıcısı üyesi ve Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn, Finlandiya Parlamentosu’na Avrupa ve Finlandiya ekonomisinin durumu hakkında bir sunum yapacak (13.15).

Almanya Hazinesi, 5 yıllık tahvil ile borçlanmaya çıkacak (13.30). 

Meksika’nın perakende satış rakamları açıklanacak. Perakende satışalr en son aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 1,3 artış gösterdi (15.00). 

Macaristan Merkez Bankası(MNB) faiz kararını açıklayacak (16.00). 

ABD’nin bölgesel endekslerinden olan Philadelphia Fed’in imalat dışı sektörler için endeksleri açıklanacak (16.30). 

Bölgede bir başka perakende satış rakamı Kanada’dan gelecek (16.30). 

Euro Bölgesi için öncü verilerle tüketici güven endeksi yayımlanacak (18.00). 

ABD’den bir başka bölgesel endeks Richmond Fed’in imalat endeksi olacak (18.00).

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ‘Cleveland Fed’in Merkez Bankacılığı Üzerine Konuşmaları: Ücretler ve Enflasyon’ adlı sanal etkinliğin açılış konuşmasını yapacak (19.00).

Kanada Merkez Bankası(BoC) Kıdemli Başkan Yardımcısı Carolyn Rogers, Kanada finansal sisteminin istikrarına yönelik risklerin değerlendirilmesi üzerine bir panele katılacak (20.00).

ABD Hazinesi, 2 yıllık FRN ve 7 yıllık tahvil ihaleleri gerçekleştirecek (19.30, 21.00).

Günün son verisi Latin Amerika’nın büyük ekonomilerinden Arjantin’in dış ticaret rakamları olacak (22.00).

St.Louis Fed Başkanı James Bullard ve Kansas City Fed Başkanı Esther George,’Makroekonomide Heterojenlik: Para Politikasının Etkileri’ başlıklı panele katılacaklar (22.45).

Şirket Haberleri

Gelecek Varlık Yönetimi, Türkiye Garanti Bankası AŞ’nin gerçekleştirdiği tahsili gecikmiş alacak satışında, 21/11/2022 tarihinde satışa çıkarılan 2 portföyden toplam 258,4 milyon TL anaparaya sahip bir bireysel portföyün ihalesini en yüksek teklifi vererek kazandı.

Hedef Girişim Sermayesi YO, Rainbow Polikarbonat sermayesindeki payını %3,33’den %11’e yükseltti.

Sanica Isı Sanayi AŞ payları 24 Kasım’dan itibaren Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak.

Tüpraş bağlı ortaklığı Entek Elektrik, 15 proje ile 1.004,5 MW ilave kapasite için ön lisans başvurusu yaptı.

YORUMLAR YAZ