Müteahhitler Birliği raporunda sosyal konut projelerini değerlendirildi

Müteahhitler Birliği raporunda sosyal konut projelerini değerlendirildi

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin sektör raporu yayınlandı.

Bu raporda sosyal konut atılımı ve orta gelirliye uygun koşullarda konut kredisi kampanyası gibi desteklerin, sektörün bu alanında kısmi bir rahatlama sağlayacak.

Konut kredisi psikolojik sınırın yüzde 1’in altına

Konut kredisi faiz oranlarını psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına düşürmesi ‘Yeni Evim Kampanyası’nın sektöre etkilerinin olumlu olması bekleniyor.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından 2022’nin son çeyreğine ilişkin hazırlanan “İnşaat Sektörü Analizi Raporu”nda, hükümetin konut sektöründe üretimi destekleyen son kampanyalarının olumlu olduğu belirtilerek, “Konut kredisi faiz oranlarını psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına düşürecek ‘Yeni Evim Kampanyası’nın sektöre etkilerinin olumlu olması beklenmektedir.” ifadesi kullanıldı.

“İnşaat Sektörü Analizi Raporu”nun “Küresel Ekonomi Daralıyor, Enflasyon Tartışmalarına Resesyon Eklendi” başlıklı analizinde, küresel ve ulusal ekonomi ile inşaat sektörüne ilişkin veriler ele alındı.

Sektöre olumsuz etkisi var

Raporda, 2022’de iç ve dış dinamiklerin etkisiyle devam eden girdi maliyetlerindeki artış ve yüksek enflasyon sorunlarının yanı sıra ödenek yetersizliği ve hak ediş ödemelerinde yaşanan gecikmelerin sektöre olumsuz etkilerinin sürdüğü kaydedildi.

Raporda, hükümetin konut sektöründe üretimi destekleyen son kampanyalarının olumlu olduğunun altı çizildi.

2022’de 454 projeyle 17,8 milyar dolarlık yeni iş hacmine ulaşıldı

Raporda, Türk müteahhitlerinin, 2022’de 454 projeyle 17,8 milyar dolarlık yeni iş hacmine ulaştığı bilgisine yer verilerek, “İnşaat sektörünün ilk kez 1972 yılında Libya ile yurt dışı pazara açılmasından bu yana ulaştığı uluslararası proje portföyü büyüklüğü, 133 ülkede üstlenilen 11 bin 605 projeyle toplam 472 milyar dolar oldu.” değerlendirmesinde bulunuldu.

“Destekler sektörde kısmı rahatlama sağlayacak”

Yatırımcıların enflasyondan korunma amacıyla 2021’in son çeyreğinde gayrimenkul alımına yönelmesinin etkisiyle bir süre hızlı yükseliş sergileyen konut satışlarının, 2022 yazında yavaşlamaya ve ardından gerilemeye başladığı belirtilen raporda, şu ifadelere yer verildi:

“Sosyal konut atılımı ve orta gelirliye uygun koşullarda konut kredisi kampanyası gibi desteklerin, sektörün bu alanında kısmi rahatlama sağlayabileceği değerlendirilmektedir. Konut kredisi faiz oranlarını psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına düşürecek ‘Yeni Evim Kampanyası’nın sektöre etkilerinin olumlu olması beklenmektedir. Anadolu’da büyük kentlerin çeperlerinde yeni konut üretimiyle sektörde hareketlilik sağlanabilecektir.”

Ukrayna’nın yeniden imarı

Raporda, TMB’nin Ukrayna’nın yeniden imarına yönelik temaslarını sürdürdüğü bilgisi verilerek, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) başta olmak üzere Körfez ülkeleriyle son dönemde başlayan siyasi ilişkilerin gelecek dönemde sektörde yeni projeler şeklinde somut yansımalarının olabileceği bildirildi.

Kamu-özel işbirliği projeleri sektör için fırsat

Sahra Altı Afrika bölgesi başta olmak üzere Uzak Doğu ve Latin Amerika ülkelerinin de potansiyel pazarlar olarak sektörce yakından izlendiği vurgulanan raporda, şunlar kaydedildi:

“Yenilenebilir enerji yatırımları için uluslararası kuruluşların finansman imkanları artmıştır. Asya ülkelerinin talep artışı halinde yukarı yönlü seyir izlemesi beklenen enerji fiyatları çerçevesinde, Türk müteahhitlerin aktif olduğu petrol üreticisi Orta Doğu ve Afrika pazarlarında hayata geçirilecek yeni projeler sektörü destekleyebilecektir. Avrupa ülkelerinde savaşla birlikte ve Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında enerji yatırımları ile renovasyon projelerinden sektör için yeni fırsatlar oluşabilecektir. Hedef pazarlarda giderek artan uygulamaları görülen Türk müteahhitlerin deneyim sahibi olduğu kamu-özel işbirliği projeleri sektör için fırsatlar sunabilecektir.”

“Dijital inşaat teknolojileri” vurgusu

Raporda, finansman ihtiyacının karşılanması faaliyetleri kapsamında TMB’nin başta Türk Eximbank olmak üzere Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile Danimarka Eximbank’ı gibi uluslararası kalkınma bankaları ve ihracat kredi kuruluşlarıyla yakın temaslar yürüttüğü ifade edildi.

Türkiye’de ve dünyada inşaat projelerindeki karlılıkların azalmasının da dijitalleşmeyi bir zorunluluk haline getirdiği belirtilen raporda, şu değerlendirmede bulunuldu:

“Türk inşaat sektöründe ‘yapı bilgi modellemesi’ sıklıkla kullanılmaktayken zenginleştirilmiş gerçeklik, blok zincir ve akıllı sözleşme gibi uygulamalar henüz pek alan bulamamıştır. Ülkemizde dijital inşaat teknolojileri üzerine kurulmuş ‘start-up’ girişimlerinin desteklenmesi konusunu önceliklendiren TMB, bir süredir bu konuda bir platform işlevi görerek start-up girişimleriyle üyelerini yenilikçi-inovatif çözümler konusunda bir araya getirmektedir.”

YORUMLAR YAZ