Merkez Bankası’nın Kritik Faiz Kararı ve Günün Önemli Şirket Haberleri

Merkez Bankası’nın Kritik Faiz Kararı ve Günün Önemli Şirket Haberleri

Haftanın en önemli gündem maddesi olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) faiz kararı açıklanacak. 

Yurt içinde kapasite kullanım oranı, hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endeksleri de takip edilecek veriler olarak takvimde yer alıyor.

Yurt dışında Almanya ifo endeksleri ve İsveç Merkez Bankası(Riksbank) faiz kararı takip edilecek.

ABD’de piyasalar ‘Şükran Günü’ nedeniyle kapalı olacak.

Otomobillerde Özel Tüketim Vergisi matrah limitlerinde değişikliğe gidilmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 1600 cc altı araçlarda alt limit 184 bin lira oldu, üst limit ise 280 bin liraya çıktı.

Türkiye ile Küba arasında 6 anlaşma imzalandı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed), 1-2 Kasım tarihlerinde gerçekleştirdiği Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının bugün yayınlanan tutanakları, üyelerin çoğunun faiz artırımlarının yakın zamanda yavaşlatılması gerektiğini düşündüklerini gösterdi.

Rus petrol şirketi Transneft’in Sözcüsü İgor Demin, Ukrayna’nın, Rus petrolünü Avrupa’ya taşıyan Drujba Petrol Boru Hattı’nda sevkiyatın bir kısmının durduğunu açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), İran’daki protestoları şiddet kullanarak bastırdıkları gerekçesiyle 3 İranlı yetkiliyi yaptırım listesine aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ukrayna’ya kendi savunmasını güçlendirmesi için 400 milyon dolarlık askeri yardım yapılacağı belirtildi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rusya tarafından Ukrayna topraklarına 70 füze fırlatıldığını açıkladı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik füze saldırılarının ardından Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nden acil toplantı talep ettiğini açıkladı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA), Rusya’nın Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini hedef almasının ardından Zaporijya Nükleer Santrali’nin ulusal elektrik şebekesi ile bağlantısının kesildiğini duyurarak, ‘Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki nükleer güvenlik durumu gittikçe güvensiz hale geliyor’ dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, İran’ın uranyum zenginleştirmeye başladığını duyurmasının ardından yaptığı açıklamada, ‘İran asla nükleer silaha sahip olmamalı’ dedi.

Çin’de COVID-19 salgınında günlük vaka sayısı rekor kırdı. 23 Kasım’da 31 bin 444 yeni vaka tespit edildi. Bu vakaların 3 bin 927’si semptom gösterdi.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, hükümetin Ülke’nin enerji piyasasına yönelik reformları ‘çok yakında’ açıklamayı planladığını söyledi.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Alman ekonomisinin Çin ile ticari ilişkilerden çabuk şekilde çıkmasının imkansız olduğunu, ancak Çin’in kritik sektörlerde yatırımlarının yakın şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Portekiz MB Başkanı Mario Centeno, ECB’nin Aralık ayından itibaren faiz artırım hızını yavaşlatması ve 75 baz puan faiz artırımının yeni normal olmadığı yönünde açık bir mesaj vermesi gerektiğini söyledi.

Güney Kore Merkez Bankası(BoK), yüksek enflasyonu frenlemek amacıyla faiz artırımlarını sürdürdü, ancak artırım hızını azalttı ve 25 baz puan yükseltti.

Sri Lanka Merkez Bankası(CBSL), üst üste üçüncü toplantısında da gösterge faiz oranını değiştirmedi.

Haftanın en önemli gündemi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) faiz kararı olacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi verilerini duyuracak. En son kapasite kullanım oranı yüzde 76,9 seviyesine inerken, reel kesim güven endeksi 100,3 puan ile eşik değerin az üzerinde kaldı (10.00). 

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endeksi verilerini açıklayacak (10.00).

TCMB ayrıca Yatırım Eğilimi İstatistikleri raporunu yayımlayacak (10.00). 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Sağlık Bakanlığının 2023 yılı bütçesi ele alınacak (10.00).

Son toplantısında faizi 150 baz puan indirerek yüzde 10,50 seviyesine çeken TCMB, ‘Kurul, takip eden toplantıda da benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır.’ açıklamasıyla bu toplantı için de aynı yönde sinyal verdi. ForeksHaber’in 16 ekonomistle yaptığı ankette faizin 150 baz puan indirileceği yönünde görüş oluştu (14.00).

TBMM Genel Kurulunda, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri başlayacak (14.00).

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri haftalık verileri yayımlanacak. TCMB haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, rezervler ve yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonu öncelikli olarak izlenecek (14.30).

Fransa’nın imalat sektörü güven endeksi yayımlanacak. Endeks en son 103 ile eşik değerinin üzerinde kaldı (10.45).

İsveç Merkez Bankası(Riksbank), faiz kararını açıklayacak. 2015-20 Yılları arasında eksi faiz uygulayan Riksbank, 2019 yılı son ayında faizi sıfır seviyesine, bu yıl önce yüzde 0,25’e, ardından 50 ve 100 baz puanlık artışlarla yüzde 1,75’e yükseltti. Analistler bu toplantıda da faizde 75 baz puanlık bir artış bekliyorlar (11.30). 

Almanya’da ifo endeks rakamları yayımlanacak. En son ifo iş ortamı endeksi 84,3, cari durum endeksi 94,1 ve beklenti endeksi 75,6 seviyesinde geldi (12.00).

Birleşmiş Milletler(BM) İnsan Hakları Konseyi’nde İran için özel oturum düzenlenecek (12.00).

İngiltere Merkez Bankası(BoE) Gözlemciler Konferansı’nda BoE yetkilileri Dave Ramsden, Huw Hapı ve Catherine L Mann konuşacaklar (12.45).

Brezilya’dan FGV tüketici güven endeksi rakamı izlenecek (14.00). 

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, Milano’daki Analiz Forumu’nda konuşacak (14.15).

Şili’nin üretici fiyatları, Meksika ve Brezilya’nın 15 günlük tüketici fiyatları verileri aynı saatte yayımlanacak (15.00).

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, İngiltere Merkez Bankası(BoE) Gözlemciler Konferansı’nda konuşacak (16.00).

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Andrea Enria, Avrupa Tasarruf ve Bireysel Bankacılık Grubu’nun (ESBG) 40. Yönetim Kurulu toplantısında konuşacak (16.15).

Meksika Merkez Bankası(Banxico), 10 Kasım tarihli faiz toplantısı tutanaklarını açıklayacak (22.00).

Akdeniz için Birlik 7. Bölgesel Forumu (UfM), UfM üye ülkelerinin Dışişleri Bakanlarını bir araya getirecek.

Şirket Haberleri

İş Girişim Sermayesi YO, bağlı ortaklığı Nevotek Bilişim Ses ve İletişim Sistemleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye 1,22 milyon TL kısa vadeli finansman sağladı.

MLP Sağlık Hizmetleri AŞ, Özel Adana Metro Hastanesi ile Özel Adana Hastanesi’nin ruhsatlarının iştiraki Samsun Medikal Grup Özel Sağlık Hizmetleri AŞ üzerine alınmasına karar verdi.

Niğbaş Niğde Beton Sanayi ve Ticaret AŞ, 313,92 kWp/300 kWe kurulu gücünde Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Santrali(GES) yapımı için Niğde Organize Sanayi Bölgesinden’Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubu’ aldı.

Otto Holding’in Düzce’de bulunan bazı bina ve tesislerinde deprem nedeniyle hasar oluştu.

Polisan Holding AŞ bağlı ortaklığı Polisan Kimya Sanayi AŞ; yeni reçine tesisinin faaliyete geçtiğini bildirdi.

Rubenis Tekstil Sanayi Ticaret AŞ’nin devam eden yatırımları arasında yer alan çatı GES Projesi kurulum çalışmaları kapsamında yatırım teşvik belgesi başvurusu onaylandı.

YEO Teknoloji Enerji ve Endüstri AŞ, Irak’ın Erbil şehrinde Şube açılmasına karar verdi.