Medcem Çimento Elektrik İhtiyacının %22’sini Kendisi Üretecek

Medcem Çimento Elektrik İhtiyacının %22’sini Kendisi Üretecek

Medcem Çimento şu anda yıllık 70 milyon kWh elektrik üretmekte ve ihtiyaç duyduğu elektriğin %22’sini üretecek ve yakında devreye girecek olan ikinci bir atık ısı santrali de üretecektir.

Türkiye ve Avrupa’nın en büyük çimento fabrikasına sahip olan Medcem Çimento, yılda 70 milyon kWh elektrik üreterek ve gerekli elektriği kendisi üreterek ülke ekonomisine ve çevreye katkıda bulunuyor. Eren Holding kontrolündeki bir yan kuruluş olan Medcem Çimento, herhangi bir kaynak tüketmeden 25.000 haneye yetecek kadar yeşil enerji üretirken, 31 milyon kilogram karbondioksit (CO2) gazının Çevreye salınmasını da engelledi. iklim değişikliğini önlemek için. Medcem çimentosu, yaklaşık 350 °C sıcaklıkta çevreye verilen gazı kazarak çıkararak ve buhardan elektrik üreterek kendi elektrik ihtiyacını karşılamaktadır.

Medcem Çimento’nun Kamerun ve Tunus’ta öğütme tesisleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir terminali ve Mersin’de bir fabrikası ve 2018 yılında devreye alınan ve ilk hatta tahsis edilmiş 10 MWh atık ısı tesisi bulunmaktadır. fabrikada bulunan döner fırınlarda tüketilen elektriğin bir kısmı toplanmaktadır. Medcem Çimento’nun inşaatı devam eden ikinci hattın yanına kurmayı planladığı ikinci atık ısı geri kazanım tesisi yaklaşık 8 MWh kurulu güce sahip olacak ve yılda 70 milyon kWh elektrik üretecek. Tesis tamamlandığında yılda 55 milyon kWh elektrik üretecek. Tesisin tamamlanmasıyla Medcem Çimento, herhangi bir kaynak tüketmeden 50.000 hanenin elektrik tüketimine eşdeğer yeşil enerji üretecek. Medcem Çimento, iki üretim hattından toplam 125 milyon kWh elektrik üretecek. İki hatta üreteceği elektrik ile enerji ihtiyacının %22’sini karşılayacak ve 55 milyon kilogram CO2 salınımını önleyecek.

YORUMLAR YAZ