Küresel Çelik Üreticisi Tosyalı Holding, Cezayir’de En Büyük Çelik Yatırımı

Küresel Çelik Üreticisi Tosyalı Holding, Cezayir’de En Büyük Çelik Yatırımı

Türkiye’nin küresel çelik üreticisi Tosyalı Holding, Cezayir’in Oran kentindeki Tosyalı Algerie’de Akdeniz ve Afrika’nın en büyük ve en gelişmiş teknolojik komplekslerinden birini inşa ederek dördüncü etap yatırımını sürdürüyor. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Bugün Cezayir’in en büyük şirketi ve ihracatçısıyız, hidrokarbona dayalı sanayinin yanı sıra 4 bin çalışanımız, entegre bir limanımız ve kullandığımız ileri teknolojilerimiz var.” dedi.

Tosyalı Holding, üç kıtada 30’a yakın fabrikası ve 15.000’e yakın çalışanı ile global büyümesini sürdürüyor. 2011 yılında Tosyalı Cezayir’de dördüncü faz yeni yatırımlarına başlayan Tosyalı, tedarik zincirini yeniden şekillendirme sürecinde dünyanın en önemli çelik yatırımlarından birini hayata geçirdi. 2.5 milyon ton kapasiteli ikinci bir Doğrudan İndirgenmiş Demir (DRI) üretim tesisi, daha düşük karbon ayak izi ve planlanandan önce 4 milyon ton/yıl yassı çelik yatırımı ile dünya çelik endüstrisindeki en iyi uygulamalardan biri olacak. Tosyalı Holding, bu proje ile Cezayir’de yıllık 8,5 milyon ton üretim kapasiteli tam entegre tesis hedefine ulaşacak.

Tosyalı Algerie, hidrokarbon dışı sektörde ülkenin en büyük ihracatçısı ve en güçlü işvereni, sadece Afrika’da değil, Avrupa’da da enerji tüketiminde dünyanın en verimli ve yüksek teknoloji kullanımında en önemli komplekslerinden biri. 2013 yılında üretime başlayan Tosyalı Algerie, Türkiye’nin yurt dışındaki en büyük sanayi yatırımıdır. Bugün sanayi parkının çatısı altında entegre bir liman olmak üzere toplam 4 milyon ton/yıl yassı çelik üretim kapasitesine sahip 10 tesis bulunmaktadır. Tosyalı Algerie, hurdadan çelik ve doğrudan indirgenmiş demir üreten toplam 5 milyon metrekarelik alanıyla bölgenin en büyük çelik tesisidir. İnşaat, hidrokarbon taşımacılığı, otomotiv sanayi ve gemi yapımı gibi birçok sektöre hizmet vermektedir. Üretimi, Cezayir’in inşaat demiri talebinin çoğunu karşılarken, üretiminin yaklaşık yarısını da ihraç ediyor.

YORUMLAR YAZ