Konut verileri, Alibaba ve perakende raporları

Konut verileri, Alibaba ve perakende raporları

Büyük mağaza Target ‘in (NYSE:TGT) paylaştığı kasvetli görünümün, sektöre soğuk duş etkisi yapmasının ardından Çarşamba günü hisse senetleri değer kaybetti.

Target, müşterilerini bir şeyler satın alırken ödün vermeye zorlayan yüksek fiyatlarla mücadele ediyor. Ayrıca stok fazlasını temizlemek için mallarda indirim yapmak zorunda. Son çeyrekte kâr yarı yarıya azaldı.

Bunun bir trendin işareti mi yoksa tek seferlik bir durum mu olduğu, Macy’s ve Kohl’s gibi diğer perakendecilerin de kazançlarını açıklayacağı Perşembe günü daha iyi anlaşılabilir. Analistler, tatil satışlarına ilişkin kılavuzlarına bakacak. Geleneksel olarak en büyük alışveriş sezonu, Şahane Cuma ile resmen başlayacak.

Çarşamba günü açıklanan geçen aya ait perakende satış rakamı, beklenenden daha güçlü çıktı; bu da tüketicinin, artan fiyatlar karşısında bile dirençli olmaya devam ettiğinin bir işareti. Yatırımcılar, Fed’in önümüzdeki ay yapacağı toplantıda agresif faiz artırımı temposunu yavaşlatmaya başlayacağını umuyor. Perşembe günü açıklanacak işsizlik başvuruları verisi, Fed’in kararını etkileyebilir.

Lowe’s (NYSE:LOW) şaşırtıcı derecede güçlü sonuçlar elde etti ve tüm perakendecilerin tökezlemediğinin kanıtı olarak tüm yıl görünümünü yükseltti. Ancak Lowe’s sonuçları, durgunluk yaşayan konut sektörüyle bir tezat oluşturuyor. Perşembe ve Cuma günü bu konuyla ilgili yeni veriler açıklanacak.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Konut verileri

Konut sektörünün Ekim ayına ilişkin yeni verileri TSİ 16.30’da açıklanacak. Konut başlangıçlarının bir önceki aya göre ufak bir düşüşle 1,4 milyon, inşaat izinlerinin yine hafif bir düşüşle 1,5 milyon olması bekleniyor.

2. Alibaba kazanç raporu

Çinli e-ticaret devi Alibaba Group Holdings Ltd ADR’nin (NYSE:BABA), 208,5 milyar dolar gelir ve 11,74 dolar hisse başına kazanç raporlayacağı düşünülüyor.

3. Perakende kazanç raporları

Perakendecilerden yeni raporlar geliyor. Macy’s Inc (NYSE:M) 5,2 milyar dolar gelir ve hisse başına 18 sent kazanç; Kohl’s Corp (NYSE:KSS) 4,1 milyar dolar gelir ve hisse başına 63 sent kazanç paylaşabilir.

YORUMLAR YAZ