Kimya Sektörü İhracatta 40 Milyar Dolara Yaklaştı

Kimya Sektörü İhracatta 40 Milyar Dolara Yaklaştı

Kimya sektörü ihracatı 40 milyar dolara ulaştı. Kimya endüstrisi, 2021 yılında Vizyon 2030 ile uyumlu hedeflerle 25.4 milyar dolarlık ihracatla yeni bir rekor kırdı.

İKMİB’in bir sonraki başkanlığına aday olduğunu açıklayan Adil Pelister, 40 milyar dolarlık ihracat hedefiyle Türk kimya sektörü küresel ticaretin geleceğine taşıyacak ve Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük edecek yeni bir ekosistem kuracaklarını söyledi. Pelister, yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek yerli ürün geliştirme vizyonları doğrultusunda Türkiye’nin ilk projesi olacak “Kimyasal Teknoloji Merkezi” projesini hayata geçirdiklerini belirterek, kalite ve teknolojinin lokomotif sektörü olarak tüm dünyaya ihracat yapmaktır. Türkiye kimyasal ihracatı için şemsiye organizasyonu, İstanbul Kimya ve Kimya İhracatçıları Birliği İKMİB, yeni dönem BETA Kimya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, adaylığını yeniden açıkladı.

2018 seçimlerinden sonra güçlü bir yönetim kurulu ile çalışmaya başlayan Adil Pelister, kimya ihracatçılarına olan bağlılıklarından gurur duyduklarını belirterek, “Göreve gelir gelmez üst limiti düşürme sözümüzü yerine getirdik ve ihracatçılarımıza yeşil alan hakkı verdik. Çeşitli bakanlık ve komisyonlarımızın inisiyatifiyle ihracat limitinin 500 bin ABD dolarına indirilmesine ve pasaport süresinin 2 yıldan 4 yıla çıkarılmasına öncülük ettik. Hammadde, yarı mamul ve yerli üretimi artırmak için “Türkiye Kimya Sektörü Yatırımda Öncelikli Ürünler” raporunu derledik.” diyerek sözlerine devam etti.

YORUMLAR YAZ