Kalekim Lyksor Kimya’nın Yüzde 75’ini Satın Aldı

Kalekim Lyksor Kimya’nın Yüzde 75’ini Satın Aldı

Kalekim, yapı malzemeleri sektöründeki portföyünü daha da güçlendirmek için sektörün lider kuruluşlarından Lyksor Kimya A.Ş.’nin %75 hissesini satın aldı.

Türkiye yapı kimyasalları sektörünün lider markası Kalekim, büyüme hedefleri doğrultusunda yatırımlarına devam ediyor. Kalekim’i daha da büyütmek ve güçlendirmek hedefiyle 2021 yılında da yurt içi ve yurt dışı yatırımlarına devam edecek olan Kalekim, son olarak Mardin’deki tesisine 23 milyon dolarlık ilave tel hat yatırımı ekledi. Kalekim, inşaat malzemeleri sektöründeki portföyünü daha da güçlendirmek için sektörün önemli oyuncularından Lyksor Kimya A.Ş.’nin %75 hissesini satın alarak 2022 yılında yatırımlarına başlamıştır. Lyksor Kimya, yapı kimyasalları ve beton teknolojisi alanında faaliyet göstermekte olup, kendi üretimi için gerekli olan hammaddeleri üreterek farkını ortaya koymaktadır. Lyksor Kimya A.Ş. İzmir ve Diyarbakır’daki iki fabrikasında üretim faaliyetlerine devam ederek yurt dışı pazarlarda %13 satış gerçekleştirmiştir.

Kale Holding CFO’su Haluk Alperat, Kalekim’in potansiyeli ve başarısıyla Türkiye’de çok önemli bir değere sahip olduğunu belirterek, “Bu değeri daha da artırmak için önemli bir satın alma gerçekleştirdik. Lyksor Kimya A.Ş. stratejik hedeflerimize ulaşmak için aldık. ” Kalekim Genel Müdürü Timur Karaoğlu, pandemi durumuna rağmen yeni yatırım girişimleriyle büyümeye devam edeceklerini vurgulayarak, “Gerekli hammaddeleri üreten Lyksor Kimya A.Ş., sektörde çok önemli bir yere sahip. Konum Lyksor Kimya geniş bir ürün yelpazesi ve üretim tesisleri sunmaktadır. Güçlü gücü ile özellikle Türkiye yapı malzemeleri pazarındaki gücümüzü pekiştirecektir.” dedi.

YORUMLAR YAZ