İş Yatırım’dan GYO sektöründe risk getiri fırsatı vurgusu

İş Yatırım’dan GYO sektöründe risk getiri fırsatı vurgusu

İş Yatırım’ın Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Sektör Güncelleme Raporu yayımlandı. Türkiye’de talebin demografik yapı, yüksek hareketlilik ve gelir dağılımı gibi faktörlerden etkilendiği ve her yıl yaklaşık 750 bin konuta ihtiyaç duyulacağı belirtilen raporda 2022 yılında konut pazarının dalgalı bir sene geçirdiği belirtildi.

Raporda 2022 yılı için konut talebini etkileyen faktörler olarak artan enflasyon başta gelirken diğer önemli faktörler olarak geleneksel olmaktan uzak para politikası uygulamaları, TL’de meydana gelen sert değer kaybı, konut arzı kıtlığı, Ukrayna savaşı olarak gösterildi.

TÜİK’in İnşaat Maliyet Endeksi’nde de görüldüğü gibi inşaatta kullanılan hammaddelerdeki enflasyon nedeniyle 2022 yılında konutların üretim maliyeti iki katından fazla arttığı ve enflasyon ve TL’deki değer kaybı nedeniyle inşaat maliyetlerinin artması sonrası inşaat ruhsatları sayısının gerilediğinin altı çizildi.

İş Yatırım enflasyon ve artan dış talep ile eş zamanlı olarak arz sıkıntısı yaşayan konut sektörünün 2022 yılında yaşadığı artış sonrasında GYO sektörü için olumlu görüşlerini koruduklarını belirtti.

Güncellenen raporda araştırma kapsamında belirtilen hedef fiyat ve tahminlerinin güncellendiği ve Özak GYO’nun da yeniden araştırma kapsamına dahil edildiği belirtildi.

Fiyat artışlarına rağmen sektör dinamiklerinin kârlı büyüme olanaklarını artırdığı dolayısıyla risk getiri açısından fırsatlar sunduğu kaydedilirken bu kapsamda takip listesindeki Emlak Konut GYO, Torunlar GYO ve İş GYO için AL, Özak GYO için ise tut tavsiyesi verildi.

Raporda 2023’te konut sektörünün çalkantılı seyrini sürdüreceği, yüksek inşaat maliyetleri ve finansman zorluklarının yeni konut üretimine sekte vurmaya devam etmesi beklendiğinin altı çizildi.

Dolayısıyla arz yönlü eksikliklerin devam edeceği, yeni konut sayısının yüzde 15 azalacağı ve konut fiyatlarının yüksek seyretmeye devam edeceği kaydedildi.

AVM sektöründe olumlu bir tablo çizen İş Yatırım artan ziyaretçi sayısının kötü gidişatı tersine çevirdiğini vurguladı. AVM’lerde ciroların artmasıyla birlikte portföyünde AVM bulunan GYO şirketlerinin kira gelirlerinin önemli ölçüde arttığı ve 2023 yılında olumlu trendin devam etmesinin beklendiğine dikkat çekildi.

Ofis sektöründe pandemi alınan darbelerin ardından yaraların sarılmaya çalıştığı belirtilirken hibrit çalışma modelleri evden çalışma alışkanlıklarının kalıcı olarak değişmesi ve daha fazla dijitalleşmenin ofis talebini azaltan güçlü faktörler olduğu göz önüne alınarak ofis segmentinin en çok olumsuz etkilenen alt seğmen olduğu ifade edildi.

YORUMLAR YAZ