İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Açıklandı

İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Açıklandı

Türkiye İMSAD tarafından derlenen İnşaat/Yapı Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Aralık ayı sonuçları açıklandı.  Bileşik Endeks Aralık’ta 1,45 puan düşüşle 76,93’e düşerek mevsimsel faktörlerin etkisiyle resesyona girdi.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeks Türkiye İMSAD raporlarına göre Aralık’ta 1,45 puan düşüşle 76,93’e düşerek mevsimsel faktörlerin etkisiyle resesyona girdi. Türkiye Yapı Malzemeleri Sanayicileri Derneği İMSAD tarafından düzenli olarak yayınlanan yapı malzemeleri sektörü Aralık 2021 bileşik endeksi sonuçları açıklandı. Aralık ayında düşüş gösteren bileşik endeks, Yeni Ekonomi Politikası’nın neden olduğu belirsizliğin aktivitede düşüşe yol açarken, güven ve beklentilerin düştüğü bilgisini içeriyordu. Bu gelişmeler sonucunda Bileşik Endeks de Aralık ayında 1,45 puan gerileyerek 76,93’e gerilemiştir. Bileşik endeks 2021 yılı boyunca toparlanma gösterse de mevsimsel faktörler nedeniyle yılı bir getiri ile kapattı.

İnşaat malzemeleri sektörü faaliyeti Aralık ayında önemli ölçüde düştü. Geleneksel mevsimsel etkiler ortaya çıkmaya başlasa da Aralık ayında faaliyeti olumsuz etkileyen başlıca unsurlar ekonomik gelişmeler ve finansal oynaklık olmuştur. Riskler ve belirsizlikler arttıkça Aralık ayı boyunca işler durma noktasına geldi. Tüm aktivite grupları gerileme gösterdi.

Sonuç olarak, aktivite endeksi 2021’i hızlı bir toparlanma ancak keskin bir geri çekilme ile sonlandırdı. Aralık ayında yurt içi satışlar önemli ölçüde düştü. İhracat, Aralık ayında uzun bir aradan sonra ilk kez düştü. Aralık ayında üretim düştü. Üretim endeksi uzun bir aradan sonra ilk kez sert düştü. Aralık ayında döviz kurları ve fiyatlar yükseldikçe hacimler arttı. Türkiye ekonomisine olan güven seviyesi düştü. İnşaat ve yapı malzemeleri sektörlerinde güven azaldı. Aralık ayında iç piyasaya güven de azaldı. Aralık ayında ihracat pazarlarında güven uzun bir aradan sonra ilk kez düştü.

YORUMLAR YAZ