İmsad: İnşa sürecinde malzemeyi karşılayabilecek potansiyele sahibiz

İmsad: İnşa sürecinde malzemeyi karşılayabilecek potansiyele sahibiz

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Tayfun Küçükoğlu, deprem bölgesinde ilk etapta 200 bin konutun inşa sürecinde ihtiyaç duyulan malzemeyi karşılayabilecek potansiyele sahip olduklarını belirtti. Küçükoğlu, fiyatlarla ilgili “Önümüzdeki süreçte enerji, hammadde, döviz kurları ve işçilikte olağanüstü bir değişim olmadığı sürece malzemelerde fiyat artışı ihtiyacı olmayacağını öngörmekteyiz” dedi.

İMSAD Başkanı Tayfun Küçükoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un inşaat ve çimento sektörü temsilcileriyle yaptığı toplantıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Küçükoğlu, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) temsilcilerinin de bulunduğu toplantıda Bakan Kurum’un deprem bölgesinin yeniden inşa süreci ve harita üzerinden yeni yerleşim alanları olarak değerlendirilebilecek sahalara ilişkin bilgi verdiğini aktardı. Küçükoğlu’nun açıklaması şöyle:

“KONUTLARIN YAPIM AŞAMASINDA TÜM FAALİYETLERİ DESTEKLİYORUZ”

“Afetin bölgede açtığı yara çok büyük. İnşaat sektörünün tüm paydaşları olarak, bölge halkının bir an önce yuvalarına kavuşması için ihtiyacı olan konutların yapım aşamasında tüm faaliyetleri desteklemekteyiz. Bakanımızın şehir yapılanmalarında maküs talihimizi değiştirecek radikal değişim planlamalarını açıklaması hayati önemde bir adımdır. Bakanlığımızın oluşturduğu kesinleşmemiş olmasına rağmen hasar tespit çalışmaları ile paylaşılan yıkık, ağır, orta ve az hasarlı binaların belirlenmiş olması, kalıcı konutları oluşturma seferberliğinde rehber olma kıymetindedir.

“İLK ETAPTA 200 BİN KONUTUN İNŞA EDİLECEK”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın planladığı yaraları sarma ve kalıcı konutları oluşturma seferberliği evrensel boyutta büyüktür. Toplantıda sözü edilen ilk etapta 200 bin konutun inşa sürecinde ihtiyaç duyulan malzemeyi ve fazlasını Türkiye inşaat malzemeleri sanayisi olarak kapasite ve nitelik açısından karşılayabilecek potansiyele sahibiz. Sektörümüz potansiyeli, üretim kapasitesi, ürün niteliği ve maliyet yapısı ile deprem yaralarını saracak imkanlara sahiptir. İhtiyacımız koordinasyonumuzu artırmaktır.

“KALICI KONUT SEFERBERLİĞİNE İHTİYAÇ DUYULAN DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

Dolayısıyla sektör olarak sahip olduğumuz yüksek üretim kapasitemiz, malzeme kalitemiz ve imkanlarımızla, kalıcı konut seferberliğine ihtiyaç duyulan desteği vermeye hazırız. Önümüzdeki süreçte enerji, hammadde, döviz kurları ve işçilikte olağanüstü bir değişim olmadığı sürece malzemelerde fiyat artışı ihtiyacı olmayacağını öngörmekteyiz. Tüm Türkiye’yi yasa boğan bu felaket karşısında Türkiye inşaat malzemesi sanayicileri olarak yaraları sarmaya muktedir olduğumuzu belirtir, bölgeye yardımlarımızı sürdürmek için paydaşlarımızla temas halinde, tam kapasite ve gayretle üretmeye devam edeceğimizi kamuoyuyla paylaşırız.”

YORUMLAR YAZ