İMSAD Dış Ticaret Endeksi Temmuz Ayı Sonuçlarını Açıkladı

İMSAD Dış Ticaret Endeksi Temmuz Ayı Sonuçlarını Açıkladı

Türkiye İMSAD tarafından derlenen İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksine göre, yapı malzemeleri sektörünün ihracat performansı Temmuz ayında yavaşladı. Ana etki, Temmuz ayında iş günü sayısının azalmasıyla yavaşlayan pazardan geldi. Küresel durgunluk korkularıyla düşen emtia ve metal fiyatları da Temmuz ayında ihracat üzerinde baskı oluşturmaya başladı.

Türkiye İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği’nin Temmuz ayı dış ticaret endeksi sonuçları açıklandı. Bu dönemde küresel durgunluk korkuları nedeniyle düşen emtia ve metal fiyatları ihracat fiyatlarına yansımaya başladı. Temmuz ayında birim fiyatlar yükselse de ihracat miktarları düştü. Bu yıl şimdiye kadarki en düşük ikinci aylık ihracat 2,48 milyar dolarla inşaat malzemeleri sektörü oldu. Türkiye’den sanayi malları ihracatı da 13,63 milyar dolardan sonra en düşük seviyesine geriledi.

2022 Temmuz ayı, 2,48 milyar dolar değerinde yılın ikinci en düşük aylık ihracatına tanık oldu. Bununla birlikte, ihracat geçen yılın Temmuz ayına göre %6,7 arttı. Temmuz 2022’de inşaat malzemeleri, bir önceki yılın Temmuz ayına göre %10,3 düşüşle 4,53 milyon ton ihracat yaptı. Temmuz ayında yapı malzemeleri sektörü ihracatının yıllık ortalama birim fiyatı bir önceki yıla göre %19,6 artarak 0,55 ABD doları/kg seviyesine ulaştı. Temmuz 2021’deki ortalama ihracat fiyatı 0,46 $/kg idi.

Bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında, Temmuz 2022’deki inşaat malzemeleri ihracat performansı, sektöre göre farklı gelişme eğilimleri gösterdi. Sekiz alt ürün grubunun tamamında birim fiyat nedeniyle değer artışı kaydedildi. Küresel emtia ve mamul mal fiyatları düşüş eğiliminde olsa da, geçen yaza göre hala yüksek.

YORUMLAR YAZ