Europen Endüstri Holding yatırımcıları şaşırttı

Europen Endüstri Holding yatırımcıları şaşırttı

Haziran ayından bu yana borsada işlem gören Europen Endüstri Holding’in (Europen Endüstri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş) tahtasında son günlerde yaşananlar yatırımcıların dikkatinden kaçmadı.

Televizyona çıktı 1 gün sonra hisse sattı

Bir televizyon kanalına çıkarak gelecek planlarıyla ilgili bilgiler veren şirketin patronu İdris Nabi Hatipoğlu’nun bir gün sonra ortak satışı yapması, küçük yatırımcıları mağdur etti.

Hissedeki bu harekete SPK’nın seyirci kalması ise başka tartışmalara neden oldu.

Borsada işlem yapan herkes ‘küçük yatırımcıyı dolandırmak’ bu kadar kolay olmamalı diyor.

Evet, İdris Nabi Hatipoğlu’nun resmen küçük yatırımcıları kandırdığı iddia ediliyor. 2023 yılı sonuna kadar 50 milyon liralık yatırım yapacaklarını, 2024’ün ikinci yarısında güneş enerjisi camı yatırımlarını devreye alacaklarını söyleyen Hatipoğlu, bu açıklamadan sonra hisse ortak satışı yaptı.

Toplam gelirler içerisinde ihracatın payının yüzde 70 olduğunu, bu yıl yüzde 40’ın üzerinde ciro büyümesi gerçekleştireceğin belirten Hatipoğlu, katıldığı televizyon programında üretimde kullandıkları tüm enerjiyi kendi imkanlarıyla üreteceklerini söyledi.

Patronun bu açıklamalarından önce 14 Aralık’ta 16 liradan işlem gören Europen Endüstri hisseleri son bir haftada 13 lira seviyelerine kadar düştü.

Borsa çevrelerinde konuşulanlara bakılırsa patron televizyonda resmen hisse pazarladı. SPK da bu duruma göz yumdu.

Piyasada konuşulanlara bakılırsa şirketin patronu İdris Nabi Hatipoğlu son bir hafta 500 milyon liralık ortak satışı yaptı. Hatipoğlu’nu televizyonlarda dinleyip yatırım vaatlerine inanarak Europen hissesi alan küçük yatırımcılar zarar etti.

Europen Endüstri’de halka arz büyüklüğü 549 milyon TL olmuştu.

Hisselerin yüzde 91,85’i yurt içi gerçek kişilere tahsis edildi.

Halka arzında 16,26 TL fiyattan 33,8 milyon adet hisse satılmıştı.

YORUMLAR YAZ