Esenboğa Havalimanı ihalesinin kazananı sonuçlandı

Esenboğa Havalimanı ihalesinin kazananı sonuçlandı

Esenboğa Havalimanı’nın kapasite artırımına yönelik ilave yatırımların yapımı ile iç ve dış hatların, CIP, genel havacılık terminalleri ve mütemmimlerinin işletme haklarının kiralanması ihalesi 3 firmanın katılımıyla öğlen saatlerinde başlamıştı.

İhalede en iyi teklifi 475 milyon Euro+KDV bedeli ile TAV’ın verdiği ve ihaleyi kazandığı belirtildi.

İhale Komisyonu Üyesi ve Satın Alma ve İkmal Daire Başkanı Ömer Gönül, komisyon olarak incelemeleri saat 13:30 gibi sonuçlandırabileceklerini kaydetmişti.

Halihazırda TAV Havalimanları Holding tarafından işletilen Esenboğa Havalimanı’nın işletme hakkı süresi Mayıs 2025’te bitiyordu. Ancak ihale tüm tepkilere rağmen 2 buçuk sene öne çekilerek bugün düzenlenmişti.

CENGİZ, LİMAK VE TAV KATILMIŞTI

İhale Komisyonu Başkanı Murat Başaran, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünde başlayan ihalenin açılışında, şimdiye kadar havacılık sektörüne 19 KÖİ (kamu-özel işbirliği ile yürütülen projeler) kazandırıldığını ve bugün gerçekleştirilecek ihaleyle bu sayının 20’ye ulaşacağını kaydetmişti.

Başaran, söz konusu projelerin 10’unun yap-işlet-devret modeli, 9’unun da mevcut tesislerin işletilmesine yönelik kiralama projesi olduğunu ifade etmişti.

İhale Komisyonu Üyesi ve Satın Alma ve İkmal Daire Başkanı Ömer Gönül de süresi içinde, Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ/Limak Yatırım Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat AŞ Ortak Girişimi, TAV Havalimanları Holding AŞ olmak üzere 3 isteklinin belgelerini teslim ettiğini söylemişti.

YORUMLAR YAZ