Dövizdeki Düşüşün Ardından İnşaat Malzemelerine Beklenen İndirim Yapılmaya Başlandı

Dövizdeki Düşüşün Ardından İnşaat Malzemelerine Beklenen İndirim Yapılmaya Başlandı

Döviz kurunun ani dalgalanmasının ardından inşaat malzemelerinin de fiyatlarında ki artış sektörü olumsuz etkilemişti. Fakat dövizdeki düşüş ile birlikte bazı kalemlerdeki fiyat düşüşü sonrası üreticilerinde fiyatları revize etmeleri bekleniyor.

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı ve İZTO Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kahraman, inşaatın önemli malzelerinden olan plastik doğrama sektöründe faaliyet gösteren Adopen gibi büyük bir firmanın bayiliklerine gönderdiği listede yüzde 30 indirime gittiğini söyledi. Bundan kaynaklı yaptığı konuşmada ise tüm sektör adına Adopen’e teşekkür ederek bu hassasiyeti diğer firmalardan da beklediğini sözlerine ekledi.

Sektörün yaşadığı sıkıntının en önemli sebebinin maliyetler olduğunu vurgulayan Kahraman, “Şu anki maliyetlerle arsa payı yüzde 50 dahil olmak üzere metrekare maliyeti yaklaşık 10 bin TL civarında. 100 m2 bir dairenin maliyeti 1 milyon TL demek. Vatandaşlarımız nasıl konut alacak ? Yüzde 60-70 arası riskli yapı stoğumuzu nasıl yenileyeceğiz ? Vatandaşlarımız bu şartlarda riskli binalarını nasıl dönüştürecek ? Burada en önemli sorun maliyetlerdir. İnşaat malzemeleri üreticileri artan ihracat nedeniyle iç piyasaya fahiş fiyatlar ile malzeme satmaktan vazgeçmelidir. Riskli yapı stoğumuzu ivedi olarak dönüştürmemiz gerekiyor. Deprem olmadan önce depreme hazır olmalıyız. Kentsel dönüşümde altyapı sorunları bir bir çözülürken maliyetler nedeniyle projelerin beklemesinin ekonomiye ve istihdama olumsuz yansımaları olacaktır. Hepimiz aynı gemideyiz, bacalı sanayi üretime devam ederken bacasız sanayi olan inşaat sektöründe de çarklar dönmelidir. Gayrimenkul ülkemizde aynı zamanda ciddi bir yatırım aracıdır ve böyle olmayı uzun yıllar sürdürecektir. Gayrimenkul döviz ve faiz karşısında yatırımcısına daha çok kazandırmaya devam edecektir. Müteahhitler de elini taşın altına koyarak karlılığını düşürmelidir, düşürmeye de hazırdır” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR YAZ