Daikin Türkiye VRV Teknolojili Dış Ünite Üretim Tesisini Açtı

Daikin Türkiye VRV Teknolojili Dış Ünite Üretim Tesisini Açtı

Daikin Türkiye, VRV teknolojili dış ünite üretim tesisi açmak için 13 milyon Euro yatırım yaptı. Bu yatırımla Daikin’ın ihracatı 100 milyon euro daha artacak.

Daikin Türkiye, Avrupa’nın en büyük ikinci VRV üreticisi oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla merkezi iklimlendirmede öncü VRV teknolojisinin kullanıldığı dış ünite üretim tesisinin açılışına çok sayıda üst düzey yetkili de katıldı. 2021 mali yılı sonuçlarına göre, 25 Mayıs 2022’de Hendek’teki yeni VRV üretim tesisinin üretime başlamasıyla Daikin Türkiye’nin ihracatı 100 milyon euro artarak 262 milyon euro olacak. En son teknoloji ile donatılmış üretim tesisi, 13 milyon euro yatırımla 4 ayda inşa edilmiş, yıllık yaklaşık 50.000 VRV dış ünite üretimi ile 200 mavi yakalı işçiye istihdam olanağı sağlanmıştır.

Ürünlerin %30’u iç piyasada kullanılmakta, %70’i Ortadoğu ve Daikin’e ihraç edilmekte olup Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Tacikistan, Gürcistan, Kuzey Irak, Moğolistan ve KKTC için üretilmektedir. Ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunur ve destek sağlar. Japon teknolojisi ile üretilen VRV dış üniteler, iklimlendirme sistemlerinde mevsimsel olarak en verimli ürünler olarak kabul edilmektedir. 25 Mayıs 2022’de Daikin Türkiye’nin Hendek üretim tesisinin açılış töreninde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin merkezi konumu, güçlü finansal sistemi, istikrarlı makro ekonomisi, Yapısı ve cazip teşvikleri ile olduğunu söyledi. Varank, bakanlık olarak yatırım, üretim, istihdam ve ihracat gündeminde gece gündüz çalışmaya devam ettiklerini vurgulayarak, şimdiden Hendek’te kent ve ülke için önemli bir yatırımın açılışını yaptıklarını kaydetti.

Daikin ısıtma için egzoz gazını yeniden kullanan, çevre dostu ve son teknoloji ürünü bir boya tesisi inşa etmek için yeni bir VRV dış ünite üretim tesisine yatırım yaptı. Minimum insan gücü ile ürün kalitesini sağlamak için otomatik taşıma sistemini benimseyin. Otomatik hata önleme sistemleri ve otomatik test süreçleri, ürün güvenilirliğini en üst düzeyde tutan tesislere entegre edilmiştir. Üretim hattı, Japon Daikin Üretim Mühendisliği tarafından tasarlanan 4m’lik modüler konveyörü kullanıyor. Dünya çapındaki üretim tesislerinde standardizasyon için tasarlanan model, Japonya’daki Rinkai fabrikasından sonra Daikin Türkiye üretim tesisinde kuruldu. Bu tasarım ile hem ilk yatırım hem de bakım maliyetleri iyileştirilmektedir. Alüminyum profiller kullanılarak ağırlık azaltılmıştır. Üretim tesisinde MES (Üretim Yönetim Sistemi) kullanılması da maksimum izlenebilirlik sağlar. Daikin, bu son teknoloji üretim hattı tesisi ile sahadaki üretim tecrübesindeki farkını bir kez daha ortaya koymuştur.

YORUMLAR YAZ