Çin inşaata destek için şartları gevşetti

Çin inşaata destek için şartları gevşetti

Çin uzun süredir ciddi nakit sıkıntıları yaşayan gayrimenkul sektörü için Ağustos ayında açıklanan önlem paketinin maddelerinde değişikliğe giderek bazı şartları gevşetti.

Nakit sıkıntısı çeken gayrimenkul geliştiricilerin yerel tahvil satışlarını garanti altına almak için kilit bir programın merkezinde yer alan Çin devlet destekli şirket, bu tür fonlara erişim için gerekli şartlarını gevşetiyor.

Kaynaklar China Bond Insurance Co. şirketinin, artık inşaatçılardan yalnızca temel varlıklarının ötesinde teminat kabul edeceğini ancak bazı durumlarda kabul edilebilir kredi-değer oranını yüzde 50’nin üzerine çıkardığını belirtti. Öte yandan firmanın artık daha az gelişmiş bölgeler için teminatı da değerlendireceği kaydedildi.

Yeni kurallar, programın Ağustos ayında ortaya çıkmasının ardından devlet garantilerinin ilk turundan açıklanan şartlarda değişikliğe gidildiğine işaret ediyor.

Kaynaklara göre China Bond Insurance Ağustos ayında, borçluların belirli bir teminat miktarıyla elde edebilecekleri borç miktarını belirleyen kredi-değer oranlarının yaklaşık yüzde 50’yi geçmemesini şart koşuyordu. Öte yandan, teminatın birinci ve daha yüksek kademedeki şehirlerdeki temel ticari mülkler olmasını gerekiyordu.

Bu kuralların gevşetilmesi, aşırı kaldıraç kullanımı ve ev satışlarını vuran Kovid kısıtlamalarının yol açtığı sektör krizinin ortasında rekor sayıda temerrütle boğuşan Çinli emlak şirketlerine yardımcı olabileceği değerlendiriliyor.

Garanti programı inşaatların tamamlanmasını amaçlıyor

Garanti programı, nakit sıkıntısı çeken birçok inşaat firmasının inşaatı durdurmasına neden olduktan sonra, gayrimenkul geliştiricilerin projeleri bitirmek için yeterli fon almalarını sağlamaya çalışan yetkililer için başlıca önlemlerden biri olduğu belirtiliyor.

Gayrimenkul sektöründeki sorunların yayılarak finansal piyasalara bulaşmasını önlemeye kararlı olan hükümet bu konuda daha geniş çaplı adımlar attı. Son açıklanan önlem paketinde büyük kamu bankalarının geliştiricilere en az 1,28 trilyon yuan (178 milyar dolar) finansman desteği taahhüdünde bulunmuştu.

YORUMLAR YAZ