Çimsa Gold Sürdürülebilirlik Sertifikası Almaya Hak Kazandı

Çimsa Gold Sürdürülebilirlik Sertifikası Almaya Hak Kazandı

Sabancı Holding iştiraki Çimsa’nın Afyon’da bulunan hazır beton tesisi, Uluslararası Beton Sürdürülebilir Kalkınma Konseyi (CSC) tarafından Kaynakların Sorumlu Kullanımında Gold Düzeyde Sürdürülebilirlik Sertifikası almaya hak kazandı. Çimsa Gri Çimento Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Barış Karahüseyin konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Dünyanın önde gelen beyaz çimento üreticilerinden biri olan Çimsa’nın Afyon hazır beton tesisi, Uluslararası Beton Sürdürülebilir Kalkınma Konseyi (CSC) tarafından Türkiye tarafından gerçekleştirilen denetim sonucunda Altın Düzeyde Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sürdürülebilirlik Sertifikası’na layık görüldü. Hazır Beton Birliği (THBB) Kalite Güvence Sistemi (KGS) Sertifika; Çimsa Afyon hazır beton tesisi idari, çevresel, sosyal ve ekonomik standartlara uygun olup, üretici olarak kaynakların kullanımı konusunda uluslararası normlara uygun olarak tescil edilmiştir.

Çimsa Gri Çimento Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Barış Karahüseyin, diğer tesisler için kaynakların sorumlu kullanımı için sürdürülebilirlik sertifikası almak için çalışmalarına devam edeceklerini söyledi: “Parçası olduğumuz Sabancı Topluluğu, 2050 yılına kadar sera gazı salımında ‘net-sıfır’ düzeyine ulaşmayı hedefliyor. Aynı zamanda ‘sıfır atık’ hedefi için de çalışmalarını sürdürüyor. Çimsa olarak çeşitli faaliyetler yürütüyoruz. Sürdürülebilir yaşamı sağlamak ve döngüsel ekonomiye katkıda bulunmak için çevresel ayak izi etkimizi azaltmak Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerimiz arasında da yer alıyor. Döngüsel bir ekonomiyi teşvik etmek için 2000 ton atığın geri dönüştürülmesini sağlıyoruz Yılda yaklaşık 30.000 metreküp suyu geri dönüştürüyoruz. Beton üretiminde çeşitli sanayi kuruluşlarından gelen yaklaşık 40.000 ton atık kullanıyoruz. Bu çalışmalarla sektörün lider firmalarından biri olarak sektörün dönüşümüne katkı sağlamayı umuyoruz.” dedi.

YORUMLAR YAZ