Çimsa Afyon, Atıktan Türetilmiş Yakıt Besleme Tesisini Açtı

Çimsa Afyon, Atıktan Türetilmiş Yakıt Besleme Tesisini Açtı

Fosil yakıt kullanımını azaltarak sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmayı hedefleyen Sabancı Holding iştiraki Çimsa’nın hayata geçirdiği afyon atığı kaynaklı yakıt tedarik tesisi devreye alındı. 52 milyon liralık yatırımla tesis 9 ayda tamamlandı.

Çevre üzerindeki etkiyi azaltarak sürdürülebilir yaşama katkı sağlayan çeşitli faaliyetler yürüten Çimsa yeni yatırımı “Afyon Atığından Türetilen Yakıt İkmal Tesisi” faaliyete geçti. Tesis, çimento üretiminde fosil yakıtların kullanımını azaltmayı ve üretim için alternatif yakıtları kullanmayı, bu atıkların farklı sektörlerden gelen atıklar kullanılarak döngüsel ekonomiye dönüştürülmesini hedefliyor. Çimsa’daki Afyon fabrikası, 52 milyon liralık yatırımla 9 ayda tamamlanan tesisle ilk etapta %35 daha az fosil yakıt kullanacak ve ülkenin atık sorununun çözülmesine yardımcı olacak. Sonuç olarak, atık ısı enerjisine dönüştürülecek ve enerji geri kazanımı ile çevreye olan etkisi en aza indirilecektir.

Gerçekleştirilen yatırımla her yıl 46.200 ton karbondioksitin havaya salınmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Bu miktar, 23.000 hektarlık ormanlık alanın yıllık karbon yakalama kapasitesine eşdeğerdir. Sabancı Holding Yapı Malzemeleri Grubu Başkanı Burak Orhun, küresel çimento sektörünün önümüzdeki yıllarda sürdürülebilirlik gündemine daha fazla odaklanacağını söyledi: “Türkiye ve dünyayı sürdürülebilir yaşam için öncü girişimlerle birleştiriyoruz” toplumsal taahhüdümüz kapsamında, 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarında net sıfır seviyelerine ulaşmayı hedefliyoruz. Ayrıca, “sıfır atık” hedefimizi sürdüreceğiz. Üyesi ve yönetim kurulu üyesi olduğumuz GCCA (Global Cement and Concrete Association) tarafından yayınlanan ‘2050’ye Kadar Net Sıfır Beton Çimento ve Beton Sektörü Yol Haritası’ Rakam” raporunun önemine dikkat çekiyor. Sektörümüzün 2050 yılına kadar net sıfır karbona ulaşmasını hedefliyoruz” diyerek konuşmasını sürdürdü.

YORUMLAR YAZ