ÇEİS: Ev Fiyatlarının Artmasındaki En Büyük Etken Arsa

ÇEİS: Ev Fiyatlarının Artmasındaki En Büyük Etken Arsa

Çimento Sanayii İşverenleri Sendikası’nın (ÇEİS) yeni başkanı Adil Sani Konukoğlu, inşaat lokomotif sektörlerinden biri olan çimento fiyatlarının yükselişine ve eleştirilerine ilişkin açıklama yaptı.

Çimento sektörünün enerji ihtiyacının yüzde 85’ini ithal ettiğini, iki yılda ton fiyatının 50 dolardan 350 dolara çıktığını belirten Konukoğlu, “Konut fiyatlarını etkileyen en büyük faktör arsa fiyatlarıdır. Çünkü bu yıl, geçen yıl metrekaresi 1.000 TL olan arsayı almak için 5.000 Lira istiyorlar. Arsa maliyeti oldukça yükseldi.” diye aktardı.

Konukoğlu, çimento ihracatının olmazsa olmaz olduğunu belirterek, “Türkiye’nin iç pazarı 60 milyon tona kadar tüketiyor ve 115 milyon ton üretim kapasitesine sahip. Doğal olarak bu kapasitenin 45 milyon tonu ihraç edilecek. Aksi halde optimal maliyette üretim yapamayız. Maliyetleri düşürmek için tam üretime yakın olmamız gerekiyor” dedi. Yıl sonu beklentilerini değerlendiren Konukoğlu, bu yıl mevsimsel etkiler nedeniyle iç pazarda talebin düştüğünü belirterek, yıl sonunda talepteki düşüşün iç pazardaki satışları etkilemesini beklediğini kaydetti. Ayrıca Konukoğlu, “İhracatta çok talep var, bu nedenle ihracatın artması beklenebilir” dedi.

Kömür fiyatları düşerse çimento fiyatlarının da düşebileceğini belirten Adil Sani Konukoğlu, “1994 yılından bu yana çimento sektörünün içindeyim ve kömür fiyatlarının hiç bu kadar değişken olduğunu görmemiştim. Önümüzdeki altı ayda kömür fiyatlarında yüzde 30’luk bir artış öngörebilirdik. Şimdi durum böyle değil, bir günde %20 yükselebilir, %20 de düşebilir. Eskiden kömür teklif edildiğinde verilen süre bir hafta ile on gün arasındaydı. Şimdi kömür madencileri fiyatı telefonda söylüyor ve hemen karar vermenizi istiyor” şeklinde konuştu.

YORUMLAR YAZ