Cardano’da büyük yatırımcı aktivitesi dikkat çekiyor

Cardano’da büyük yatırımcı aktivitesi dikkat çekiyor

Blockhain analiz şirketi Santiment, 2023 yılın girilmesiyle büyük yatırımcıların Cardano ilgisini gündeme getirdi.

Santiment verilerine göre portföylerinde 1 milyon ila 100 milyon ADA tutan yatırımcılar 2023 yılının ilk haftasında 217,2 milyon ADA aldı. Aynı yatırımcı grubunun 2022’nin son iki ayında ise 568,4 milyon ADA’nın satışından sorumlu olduğu raporlandı.

Cardano piyasasında aktivitenin pozitife dönmesi, ADA fiyatını da olumlu etkiliyor. Piyasanın en büyük 9. kripto para birimi, son bir haftada %12 değer artışıyla 0,27 dolara yükseldi. ADA ayrıca sabah saatlerinde %2,2 günlük değer artışıyla ilk 10’da en çok yükselen kripto para konumunda.

Diğer yandan Cardano, toplu satışların gerçekleştiği Kasım ayındaki genel piyasa düşüşünden bu yana %40’ı bulan değer kayıplarına maruz kalarak yıl kapanışında 0,23 dolara kadar gerileyerek son 2 yılın dip seviyelerini gördü. Son bir haftada ise büyük yatırımcıların dip seviyeleri değerlendirmesiyle şu an ADA, kısıtlı olarak kabul edilebilecek bir toparlanma sürecinden geçiyor.

Cardano alımlarıyla ilgili başka bir paylaşımda ise WhaleStats verileri, büyük BNB yatırımcılarının da ADA alımlarını artırdığını ortaya koydu. Rapora göre en büyük BNB yatırımcıları, yaklaşık 5,19 milyon dolar değerine denk gelen toplamda 19,9 milyon ADA’yı portföylerinde bulunduruyor.

Cardano ağında beklenen gelişmeler

Son yıllardaki ağ aktivitesine karşılık Cardano’nun yerel varlığı ADA, uzun vadeli düşüş ivmesine devam ediyor.

Cardano ağı ile ilgili son gelişmelerde 2023 yılının ilk çeyreğinde Cardano platformundan iki sabit kripto paranın piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bunlardan ilki dolar destekli sabit varlık USDA olacak. Diğer ise Coti protokolüyle ortak bir çalışmayla geliştirilen algoritmik sabit kripto para Djed olacak.

Cardano ağı için bu yılki en büyük beklenti ise ağın düşük komisyon ücretlerini koruyarak daha hızlı ve verimli işlem yapılmasını sağlayacak katman-2 çözümü Hydra’nın lansmanı. Ağın ölçeklendirilmesine yönelik çalışmalar devam ederken platformda DeFi protokollerinde artış sağlamak hayati önem taşıyor. Bunlar arasında ise en çok üzerinde durulan proje Hydra oluyor.

Diğer gündemde olan bir gelişme ise Cardano ağında oracle faaliyetlerin başlaması olarak görülüyor. Blockchain ağı ile dış dünya verileri arasında köprü kurulmasını sağlayan oracle mekanizması, Chainlink’in uzmanlık alanı olarak bilindiğinden bu yıl Cardano’nun bu alanda da rekabete ortak olabileceği görülebilir.

Diğer yandan Cardano geliştiricileri, son yıllarda geliştirme faaliyetlerinin ağırdan alınmasıyla sıkça eleştirildi. Ağ geliştiricileri ise bu eleştirilere her zaman ağ güvenliğini ön planda tuttukları şeklinde cevap verdi.

YORUMLAR YAZ