BIST şirketlerinden güne yansıyan gelişmeler

BIST şirketlerinden güne yansıyan gelişmeler

Aksa Enerji Üretim A.Ş. (AKSEN)

Aksa Enerji Üretim A.Ş., yenilenebilir enerji sektörü başta olmak üzere yeni yatırımlarıyla global enerji sektöründe sürdürülebilir yüksek büyüme sağlamayı hedeflediğini duyurdu. Bu stratejik hedef doğrutusunda şirketin “Aksa Aksen Enerji Ticaret A.Ş.” isimli unvanı “Aksa Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş.” olarak değiştirildi.

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZOREN)

Zorlu Enerji, 12.01.2023 tarihli özel durum açıklamasına istinaden; şirketin Türkiye’de yürütülen elektrikli araç şarj istasyonu satışı, kurulumu ve işletmesini kapsayan faaliyetleri ile bu konudaki projelerini iştirakleri aracılığı ile yurt dışına taşımak amacıyla, Almanya’da ve Hollanda’da kurulu %100 bağlı ortaklığı Electrip Global B.V.’nin %100 hissedarlığında “Electrip Germany GMBH” unvanlı bir şirket kurulduğunu duyurdu.

Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BOBET)

Boğaziçi Beton, üretim ve satış dağıtım sürecinde kullanmak amacıyla Heska Motorlu Araçlar’dan 86 adet  Mercedes Benz Kamyon  ve Çekici  aracın  toplam 294.470.000,00 TL bedelle satın alınmasına ve tutarın %15’inin şirket kaynaklarından %85’inin finansman yoluyla karşılanmasına karar verdi.

E-Data Teknoloji Pazarlama (EDATA)

E-Data, baskı güvenliği ve yönetimi konusunda faaliyet gösteren merkezi Ankara’da bulunan TomboPrint Yazılım A.Ş ile 21.02.2023 tarihinde distribütörlük anlaşması imzaladı.

Girişim Elektrik Taahhüt Ticaret ve Sanayi (GESAN)

Girişim Elektrik, daha önce bildirdiği üzere şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş.’nin, TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından 27/01/2023 tarihinde gerçekleştirilen, 2022/1500078 ihale kayıt numaralı “İTM-391 Referanslı 154kV Derecik TM (DAP) Yapım İşi” konulu ihaleye katıldığını ve en avantajlı fiyatı vererek ihalede 1. olduğu bildirilmişti.

Türkiye Elektrik İletişim A.Ş. İhale Komisyonu, Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş.’ye 21/02/2023 tarihinde sözleşme daveti iletti. Sözleşme 10 takvim günü içerisinde imzalanacak ve işin bedeli KDV hariç 81.719.245 olarak açıklandı.

Astor Enerji (ASTOR)

Astor Enerji, özel bir firma ile imzalanan sözleşme kapsamında üretimleri gerçekleştirilen 1.876.500 dolar bedelle “Güç Transformatörü – Dağıtım Transformatörü’nün sevkiyatını 20.02.2023 tarihinde gerçekleştiğini bildirdi..

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri (SMRTG

Smart Güneş Enerjisi, %100 bağlı ortaklığı Smart Güneş Enerji Ekipmanları Pazarlama A.Ş.’nin yurt içinde yerleşik müşterisinden güneş paneli satışına istinaden KDV hariç toplam 1.144.943,80 dolar tutarında sipariş aldığını duyurdu.

Bülbüloğlu Vinç Sanayi ve Ticaret (BVSAN)

Bülbüloğlu Vinç, Alman menşeili KW Kranwerke GmbH firmasıdan üç adet Portal Vinç imalatı konusunda sipariş aldı. Sözkonusu vinçler Berlin/Almanya’da kurulacak. Vinçlerden iki tanesinin Aralık 2023 döneminde diğerinin ise Ocak 2024’de teslim edileceği bilgisi verildi.

YORUMLAR YAZ