BIST şirketlerinden güncel haberler!

BIST şirketlerinden güncel haberler!

Mia Teknoloji A.Ş. (MIATK)

Mia Teknoloji, Japonya merkezli global pazarda inovasyon ve teknoloji devlerinden 110 bin çalışanı olan, 45 bin patent sahibi yaklaşık 28 milyar dolar değerinde Telekom, BT, 5G, Finans, Yapay Zeka ve Kamu Güvenliği alanında dünya genelinde 110 merkez ve ülkede ürün ve çözümler sağlayan bir teknoloji firması olan NEC Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojileri Ltd. Şti. tarafından Türkmenistan’da kurulacak olan Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) kapsamında otoyol güvenlik, denetim ve ödeme sistemleri projesi için 431.500 dolar bedelle ikinci faz siparişini aldı.

Şirket, NEC Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojileri Ltd. Şti.’nin Türkmenistan’da yürütmekte olduğu 3 farklı hastane projesine sağlanacak Sağlık Bilişim Sistemleri kapsamında 318.389 dolar bedelle sipariş aldı.

Mia Teknoloji, ayrıca Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı ( EYDEP) değerlendirmesi sonucunda yazılım kategorisinde sertifika almaya hak kazandı.

Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KMPUR)

Kimteks, otomotiv sektöründe ses yalıtım sistemlerinin üretimi ile ofis ve otomotiv koltuğu sektöründe esnek köpük sistemlerinin üretiminde otomotiv lastik atıklarından elde edilen karbon esaslı geri dönüşüm malzemesi Grafeni kullanarak ürün portföyüne Grafen esaslı iki yeni ürün ekledi.

Şirket, yapılan çalışmaların Grafen esaslı ses yalıtım sistemlerinin geleneksel sistemlere oranla ses absorpsiyonunda %65 oranda iyileştirme sağladığını ve Grafen esaslı poliüretan köpüklerin hafiflik özelliği sayesinde otomobilin toplam ağırlığına neredeyse hiç etki etmeden köpük sistemlerinin mekanik özelliklerini iyileştirdiğini gösterdiğini aktardı.

Avrasya Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AVGYO)

Avrasya GYO, 30.05.2022 tarihinde Coldwell Banker Baray Gayrimenkul şirketiyle imzalanan satış aracılık sözleşmesinin 30.11.2022 tarihi itibarıyla karşılıklı olarak feshedildiğini duyurdu.

Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (ALGYO)

Alarko GYO, Muğla, Bodrum İlçesindeki turizm tesisi yatırımının finansmanında kullanılmak üzere, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. ile 624.000.000 TL tutarında, 2 yıl ana para ödemesiz toplam 10 yıl vadeli kredi kullanımı için sözleşmenin 30.11.2022 tarihinde imzalandığını duyurdu.

Yayla Agro Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (YYLGD)

Yayla Agro, Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) tarafından açılan Buğday ihalesine 29.11.2022 tarihinde vermiş olduğu teklif kapsamında şirketin uhdesinde kalan miktarın 07.12.2022 – 17.02.2023 tarihleri arasında teslim edileceğini duyurdu.

Batısöke Söke Çimento Sanayi T.A.Ş (BSOKE)

Batısöke Söke Çimento’nun Döner Fırın-1’in duruşu, 1 Ocak 2023 ile 15 Ocak 2023 arasında devreye alma çalışmaları yapılacak şekilde ötelendi.

Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ARZUM)

Arzum, Türkiye’de yürütülen iş modelinin iştirakleri aracılığı ile yurt dışına taşınması amacıyla, Çin Halk Cumhuriyeti’nde, doğrudan veya dolaylı yoldan %100 bağlı ortaklık olacak şekilde kurulması planlanan şirket için fizibilite çalışmalarına başlandığını duyurdu.

Doğan Holding (DOHOL)

Doğan Holding, Türkiye’nin lider çelik halat ve tel üreticisi Çelik Halat’taki hisselerinin tamamının Artaş İnşaat ve Betatrans Lojistik şirketlerine devir işlemlerini tamamladı.

MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. (MPARK)

MLP Sağlık Hizmetleri, 30.11.2022 tarihinde Borsa İstanbul’da pay başına 78,75 TL – 80,45 TL (ağırlıklı ortalama 79,67 TL) fiyat aralığından toplam 7.982 TL nominal değerli MPARK payları geri aldı. Bu işlemlerle birlikte, 30.11.2022 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 6.707.982 TL olup, bu payların sermayeye oranı %3,2244’e ulaştı.

VBTS kapsamına alınan hisseler

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BFREN, FLAP, MEGAP ve PRKME payları 01/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 30/12/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

EUYO payları 01/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 30/12/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamaktadır. 

İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

YORUMLAR YAZ