Bankalarda konut kredisi gündemi

Bankalarda konut kredisi gündemi

Bankalar konut kredisi ne kadar veriyor? Kaç para konut kredisi veriliyor? Merkez Bankası üst üste 4 PPK toplantısında faizleri indirme kararı aldı. Son yapılan toplantıda ise faizler yüzde 9’a çekildi. Uzun süre sonra tek haneli rakama gerileyen faizler konut kredisi çekmek isteyenleri sevindirdi. Konut kredisi almak isteyenler ise 1.29 ve 1.20 faiz oranında kamu bankaları ne kadar kredi veriyor? sorusuna yanıt arıyor. Piyasada vatandaşların krediye ulaşımı noktasında büyük sıkıntı yaşanıyor.

Ev almanın hayalini kuranlar Merkez Bankası’nın faizleri indirmesine sevindi ancak kredi faiz oranlarına henüz bu indirimler yansımamı görünüyor. Kamu bankaları tarafından vatandaşlara sağlanan 120 ve 1.29 faizli konut kredilerine ise büyük talep var.

Bankalar konut kredisi ne kadar veriyor?

Banaklara konut kredisi için başvuran vatandaşlar elleri boş dönüyor. Kamu bankalarında düşük faizli konut kredisi veriliyor ancak kredi miktarı oldukça düşük tutuluyor. 2 milyon TL’lik bir konutu almak için ise yeterli olmuyor. Özel bankalar ise yüksek faiz oranları ile kredi veriyor ve bu durum vatandaşları oldukça zorlayacağı için tercih edilmiyor. Yaşanan süreçte vatandaşlar ev alabilmek için yeni bir düzenleme bekiyor. İnşaat sektörünü yeniden canlandırması beklenen yeni bir konut kredisi kampanyasının yakın zamanda açıklanacağı tahmin ediliyor.

Kamu bankaları kaç para konut kredisi veriliyor?

Kamu bankaları şu anda piyasa en düşük faiz oranları ile konut kredisi veriyor. Ancak vatandaşlar kamu bankalarından verilen kredi tutarının oldukça düşük olduğunu belirtiyor. Bankalara giden vatandaşlar 1 milyon üstü bir konut için bankaların 200-300 bin TL kredi verdiğini belirtiyor. Şikayetlerin arttığı şu günlerde kredilere ulaşım oldukça güç. Ziraat Bankası eski Genel Müdürü Şenol Babuşçu geçtiğimiz aylarda sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Kamu bankaları 500.000 TL’den fazla konut kredisi vermiyor” demişti.

1.20 ve 129 faizli konut kredisi veriliyor mu?

Kamu bankaları sıfır konutlar için 1.20 ve ikinci el konutlar için ise 1.29 faiz oranından kredi vermeye devam ediyor. Bankaların internet siteleri üzerinden güncel faiz oranları öğrenilebilir.

Güncel konut kredisi faizleri

Yapi-Kredi i %2,79 3 Ay 120 Ay

İşbank %2,05 3 Ay 120 Ay

QNB Finansbank %2,28 3 Ay 120 Ay

TEB %3,75 3 Ay 120 Ay

Vakıfbank %1,29 3 Ay 120 Ay

Ziraat Bankasi %1,29 3 Ay 120 Ay

Akbank %1,99 1 Ay 24 Ay

ING %1,34 3 Ay 12 Ay

Garanti %2,73 3 Ay 120 Ay

YORUMLAR YAZ