Akkuyu NGS Yapımında yeni bir aşama başlıyor

Akkuyu NGS Yapımında yeni bir aşama başlıyor

Rus firma tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’nin yapımında yeni bir aşamaya girildiği belirtildi.

Sahadaki çalışmaların birinci ünitede türbin binası ekipmanının kurulumu ile devreye alınması için yapılacak hazırlıklar üstüne yoğunlaşacağı kaydedilen açıklamada, iki, üç ve dördüncü ünitelerdeki inşaat ve kurulum operasyonlarında kalitenin sağlanması ve son teslim tarihlerine uygun hareket edilebilmesi için özel sektörün bu inşaat çalışmalarına özgü yeterliliklere sahip olması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada, proje yönetiminin buna uygun olarak Akkuyu NGS projesinde çalışmalarını tamamlayan IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile sözleşmenin feshedilerek, inşaat işlerinde katılımcıların yapılandırılmasının yeniden düzenlenmesine karar verdiği belirtildi.

Ağustos başında IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’den yapılan açıklamada ise Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından yürütülen fesih girişiminin uluslararası hukuka aykırı olduğunu bildirdi.

Sessiz sedasız IC Çeçen tekrar işe geri dönmüş. Rus tarafı IC Çeçen ile ilgili iddialı geri çekmiş. Taraflar uzlaşınca yeni bir planlama yapılmış. IC Çeçen aradaki atıl zamanı telafi için ekstra işçi alımı ve iş yönetim süreci başlatmış…

YORUMLAR YAZ