Akça Kimya 2022 Birinci Çeyrekte Bütçe Hedefini İkiye Katladı

Akça Kimya 2022 Birinci Çeyrekte Bütçe Hedefini İkiye Katladı

Akça Kimya, kimya ticaretiyle yolculuğuna 1942 yılında başlayan ve farklı sektörlere yaptığı yatırımlarla büyüyen Zülfikarlar Holding bünyesinde yer almakta olup, gelişiminde 80 yıl geride kaldı. 2022 yılının ilk çeyreğinde ise bütçe hedefleri iki katına çıktı. Başta bazlar, fosfatlar, tuzlar ve asit bazlar olmak üzere 100’den fazla ürün çeşidi ile deterjan, kozmetik, gıda ve yem, tarım, kağıt, tekstil, inşaat ve boya gibi birçok endüstriyel sektöre kimyasal ürünler tedarik etmektedir. Akça Kimya; Zülfikarlar Holding, kendine ait limanı, depolama alanı ve depolama tank çiftliği ile ve özellikle sıvı yük gemilerine yönelik lojistik avantajları ile rakiplerinden farklılaşmaktadır.

Akça Kimya’nın 2022 hedefi, bölgesel büyüme ve Türkiye’deki ihracat büyümesi dahil 2021 yılında 110 milyon FAVÖK (faiz, amortisman ve vergi öncesi kazanç) içeriyor. Akça Kimya; akaryakıt dağıtım, enerji, kimya ve finans sektörlerinde faaliyet göstermekte olup, 3 milyar dolara yakın kombine cirosu ile Zülfikarlar holding şirketinin bir parçasıdır. 2020 yılında Yarımca fabrikasının yanı sıra Türkiye’deki satışlarını artırmayı hedefliyor. Akça Kimya, 2021 yılında İzmir Aliağa şubesini açmış olup, Hatay İl Lojistik Çözüm Merkezi ile sıvı ve kuru yük depolama anlaşması yapmak ve ithal edilen kimyasalların depolanmasını güvence altına almak için güney bölgesinde varlığını arttırıyor. 2022 yılında Hadımköy deposundan sevkiyata başlayan Akça Kimya, 2022 yılının ilk çeyreğinde Türkiye pazarındaki varlığını daha da artırmıştır.

Akça Kimya, 2022 yılının ilk çeyreğinde bütçe hedefini iki katına çıkardı. Akça Kimya, 2022 yılında %60 ciro ve %40 FAVÖK büyümesi hedefliyor ve ilk çeyrek brüt kar ve FAVÖK hedeflerini %40-45 oranında aşıyor. Katlama hedefine ulaşırken yeni protokoller ve ürün grupları ile Türkiye pazarındaki varlığını artırmıştır.

YORUMLAR YAZ